Bytový soubor Mountain Dwellings od BIG byl znovu oceněn

Fotogalerie ke článku (1)

BIG: Mountain Dwellings

BIG: Mountain Dwellings
Celá fotogalerie (1)

Výroční cena Forum AID award opět rozdala ceny za nejlepší severskou stavbu, interiér a design na slavnostním ceremoniálu 3. února ve Stockholmu. Ateliér BIG s projektem Mountain Dwellings byl nominován v kategorii Architektura, kde soutěžil se sedmnácti dalšími severskými stavbami.

Některé nominované stavby jsou již mezinárodně uznávané, jako například Dům slonů v kodaňské ZOO od Normana Fostera, Opera v Oslo od Snøhetty nebo Dánské královské divadlo od Dánů Lundgaard & Tranberg. V porotě zasedali mezi jinými Marcus Fairs (Anglie) a Manuelle Gautrand (Francie).
Porota konstatovala: “Mountain Dwellings od BIG je smělá, ambiciózní a zdánlivě nelogická budova, která se při bližším průzkumu ukáže jako vysoce racionální a současně radostná a zajímavá. (...) Analogií k hoře se BIG podařilo úspěšně redukovat velký komplex, který je jako skvěle navržené logo: barevný, vtipný a nezapomenutelný."
Bjarke Ingels řekl krátce po obdržení ceny: “Po vítězství v kategorii bydlení na loňském Světovém festivalu architektury v Barceloně a po té, co jsme byli vybráni na Cenu Miese van der Rohe 2009, zjišťujeme, že jiní lidé též tuto budovu oceňují. Takže jsme velmi hrdí a poctěni tím, že jsme uznáni také ve Skandinávii, a to v soutěži s takovými projekty, jako Dům slonů od Normana Fostera a zejména Opera v Oslo navržená Snøhettou".
Vedoucí architekt projektu Jakob Lange dodává: “Forum AID podporuje novátorské a experimentální ideje. Protože jsme kanceláří, která neustále hledá nová a netradiční řešení, velice si vážíme zejména této ceny.“

BIG získal cenu Fora AID i v roce 2005 za tzv. domy VM, navržené sdružením PLOT (PLOT=BIG+JDS), které leží hned vedle Mountain Dwellings. Oba projekty jsou výsledkem spolupráce s Moe & Brødsgaard, Høpfner A/S a Danish Oil Company.  

O soutěži zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*