Byty lze v současnosti koupit až o pětinu levněji

Slevy z původních cen se už přitom začínají týkat i nových bytů.

Byty lze v současnosti kvůli slabší poptávce koupit až o pětinu levněji, než za kolik je nabízejí jejich majitelé. Slevy z původních cen se už přitom začínají týkat i nových bytů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi realitními kancelářemi.

„Rozdíl mezi nabídkovou cenou a cenou realizovanou je přibližně deset až 20 procent,“ řekl ČTK obchodní ředitel společnosti Mexx Reality Josef Šinágl. „Velmi přitom záleží na původní nabízené ceně, ale i na dalších okolnostech. Nyní se často setkáváme s tím, že jsou velké rozdíly u cen bytů v panelových domech,“ dodal.

Slevy ale lze získat již i na nové byty. A to nejen prostřednictvím nejrůznějších akčních slev a bonusů, které nyní většina developerů nabízí. „Díky nižší poptávce developeři o klienty více bojují a diskuze o ceně již není tabu,“ poznamenal Peter Višňovský z realitní kanceláře Lexxus.

V průměru je podle něj skutečná cena proti nabídkové ceně zhruba o dvě až tři procenta nižší. Vždy ale prý záleží na konkrétním projektu a vybrané jednotce. „Lze říci, že vyšší šance na dojednání slevy je u bytů větších rozměrů, které jsou nákladnější a jdou za současné nižší poptávky méně na odbyt,“ dodal.

Obchodní šéf Mexx Reality uvedl příklad z praxe, kdy pražský panelový byt 3+1 po rekonstrukci původně nabízený za 3,5 milionu korun nakonec majitel prodal za 2,8 milionu. Jako další příklad uvedl garsonku v Praze 5, kterou vlastník na začátku prodával za 2,1 milionu korun, ale nakonec musel 400.000 slevit.

Z mimopražských regionů uvedl Milan Zahradník z realitní kanceláře RE/MAX Experts jako příklad nový byt 3+1 v Olomouci, který se sice nabízí za 2,5 milionu až 3,5 milionu, je však prý možné ho nakonec koupit až o pětinu levněji. Starší panelový byt je pak v hanácké metropoli možné pořídit za 1,45 milionu korun, tedy o 300.000 korun méně, než za kolik ho majitel původně nabízel.

Další dynamiku rozevírání nůžek nabídkových a skutečných cen bytů je podle odborníků možné odhadnout jen s obtížemi. „Výhledy celé ekonomiky jsou laděny do temných odstínů, což i v případě rezidenční výstavby svědčí spíš pro další rozevírání nůžek,“ řekl Višňovský. Nevyloučil ale ani opačný trend. „V letošním roce se však projeví také výrazné snížení nabídky, způsobené pozastavením mnoha připravovaných projektů. Z tohoto důvodu očekáváme rozevírání nůžek jen opravdu pozvolné,“ uzavřel odborník Lexxusu.

Nabídkové ceny pražských bytů v posledních třech měsících loňského roku podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu poprvé od roku 2005 klesly. Ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím byly nižší o 1,7 procenta. Také v celé České republice se nepřetržitý růst cen trvající od roku 2005 téměř zastavil.

Zdroj: Zpráva ČTK 23.2.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*