C.F. møller + Berg Arkitektkontor: Skipark 360° – skandinávské indoor lyžování

Umělý lyžařský kopec s převýšením 160 metrů poblíž Stockholmu bude jediným zařízením svého druhu, které splňuje i požadavky pro pořádání mistrovství světa. Areál bude napájen geotermální, solární, větrnou a vodní energií. Po dokončení by mohl být nejekologičtějším lyžařským střediskem na světě.Místo: Bålsta, Stockholm, Švédsko
Klient: skipark 360°
Architekt:
C.F. Møller Architects “ Berg Arkitektkontor
: NCC
Plocha: 70 000 m²
Realizace: 2013-2015

Skipark 360°, největší indoorový lyžařský areál  na světě, se brzy zdvihne z lesů v okolí Stockholmu. Tento resort bude největší uměle vytvořenou sjezdovkou s převýšením 160 m a stane se jediným zařízením svého druhu, kde se bude moci uspořádat světové mistrovství. Kromě sjezdovky bude komplex zahrnovat 3,5 km dlouhý tunel pro běžkaře, arénu pro biatlon, lední hokej, odpalovanou a krasobruslení, ale také sněhový park pro snowbording, lázně a hotel. Tím to ještě ovšem nekončí: C.F. Møller navrhli zásobování celého resort geotermální, sluneční a vodní eneregií, takže, areál bude ten nejzelenější lyžařský resort na světě. 

S výškou 135 m bude umělá sjezdovka nejvyšší budovou ve Švédsku. Bude postavena v obci Balsta asi 45 minutes od Stockholmu a blízko regionálního letiště a dálnice, takže bude pro návštěvníky snadno dostupná. Pyšná a nádherná silueta se zužuje směrem k lesní úrovni dole. Ve skiparku budou prostorné restaurace, obchody, lázně a hotel s konferenčním centrem s panoramatickými vyhlídkami na okolní krajinu, hlavně z plošiny na vrcholu střechy.

Uvnitř skipark nabídne řadu aktivit pro amatérské lyžaře i závodníky. Sjezdovka měří 700 metrů a a má převýšení 160 m, celková plocha k lyžování má 70 000 m2. Pro návštěvníky jsou připraveny podmínky pro pěstování takřka všech současných zimních sportů. Jediné, co chybí, je reálný sníh.

Pro zajištění minimálního vlivu zařízení na životní prostředí, bude zcela soběstačné ve smyslu obnovitelné energie. Cílem Skiparku 360° bude dosáhnout nulovou energetickou bilanci a stát se "nejzelenějším" lyžařským zařízením na světě. Začátek stavby se předpokládá v roce 2013 nebo 2014, otevření nejpozději do dvou let od počátku stavby. Skipark by měl uvítat půl milionu návštěvníků ročně.vstupní úroveň


vlek se sjezdovkou uvnitř budovy


vyhlídková terasa na střeše
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*