Carlos Arroyo Arquitectos: nestálý dům

TSM3 Nestálý dům zahrnuje rekonstrukci přízemí (59,80 m²) řadového domu v centru Madridu a nástavbu nových 2,5 podlaží o rozloze 154 m2. Návrh dematerializuje původní stavbu na flexibilní dům s kanceláří. Všechny prvky, které definují obytný prostor, jsou ve stavu toku. Architektura se nesnaží definovat a omezovat prostor prostřednictvím pevných prvků, jako jsou konstrukce, stěny nebo mezery, ale prostřednictvím řady zařízení, která vyrábějí akce či situace.

Architekti: Carlos Arroyo Arquitectos
Místo: Madrid, Španělsko
Autoři: Carlos Arroyo, Vanessa Cerezo
Plocha: 154 m2
Realiace: 2011
Dodavatelé: Manuel Ocaña, Valeriano Sandia
Startika: BEdV
Foto: Miguel de Guzmán

Nestálá fasáda. Fasáda začíná jako reprodukce tradiční architektury 19. století, což objekt musí ze zákona splňovat kvůli obecním předpisům pro historické centrum. A zároveň díky své lehké konstrukci a moderní výrobě může být dům modifikován tím, že změní vztah mezi exteriérem a interiérem, soukromím a výhledy. To poskytuje teplem a světlem od slunce sycené rozhraní v universálním interiéru, které nám umožňuje proměňovat zkušenost, přizpůsobit ji postoji typickému pro 21. století.
Fasáda 19. století může být komponována tak, že sleduje vizuální kritéria založená na zděděných principech přenosu zatížení.
Fasáda 20. století může být navržena podle geometrických kritérií. Stěny jsou kůže, látka pro abstraktní autonomně sestavená pravidla.
Fasáda 21. století bude komponovaná automaticky jako výsledek vztahu mezi vnitřkem a vnějškem, a to za následujících environmentálních podmínek: přirozené osvětlení, slunce, izolace, větrání a vlhkost, jakož i soukromí nebo přání prodlévat v místě mezi veřejným a soukromým sektorem. Forma i funkce následují klima.
Obecní předpisy vyžadují, aby nové stavby používaly tradiční „madridský styl“ nátěrů na omítky na bázi křídy, typicky barokní iluzivní (trompe-l’oeil) malby, reprodukující vzory kamenných kvádrů. Redukujeme tloušťku nátěru na 1,5 mm na polystyrenu upevněném v černých lakovaných rámech z galvanizované oceli, jejichž rozměry odpovídají kamenným kvádrovému zdivu. Tradiční madridskou barvou je blankytná modř, ale je to také barva izolačního materiálu a spojuje tradiční představivost s vývojem kultury udržitelnosti. Černá barva rámů připomíná klasické „siluety“ osmnáctého století, ale také je spojena se současnou grafickou představivostí. Konstrukce. Budova je postavena na stávající zděné konstrukci s původními nosnými zdmi z 18. století. Přízemí je přístupné pouze z poloviny kvůli vydrženému právu sousedního kláštera. Půlka nové stavby je vykonzolovaná nad klášterní část a nesou ji ocelové trámy s nápadně modrým nátěrem. V nových patrech není ani jediná cihla. 10 cm tenké kovové podlahové desky spojené s prkny jsou lehčí.


Flexibilita. Návrh přináší flexibilní systém bydlení a/nebo kanceláře, který se může v čase měnit a vyvíjet. Každé patro se dělí na dva velké adaptabilní prostory po stranách schodiště. Hlavní instalace jsou soustředěny v příčkami oddělené střední chodbě, takže mokré plochy mohou být buď přidány, nebo zrušeny podle toho, co vyžaduje program a aniž by se plýtvalo šedou energií. Stěny jsou z přišroubovaných OSB desek, což usnadňuje změny v budově a v technickém zázemí. Všechny materiály použité ve stavbě jsou recyklovatelné. Dodané konstrukce jsou jen nejzákladnější, hlavní je velký nedělený prostor, velká obálka s jen málo příčkami a s pokyny, které představují nové možné využití v budoucnosti.


Bioklima. Silné zdi přízemí a suterénu poskytují hmotu pro tepelnou setrvačnost, což může být dále rozvedeno přes centrální cirkulační prostor s posuvnými skleněnými otvory. Dvouvrstvá zeď střešní zahrada funguje v zimě jako skleník nebo jako solární komín v létě, vytvořit návrh sklepem od vstupů do úzké uličky. Střešní zahrada s dvojitou vrstvou funguje jako skleník v zimně a jako solární komín v létě. V budově je naplánovaná recyklace s dvojitým odtokovým systémem, oddělujícím šedou a černou vodu v domě, která se v suterénu čistí a znovu používá pro splachování a na zavlažování rostlin.

TSM3 je stavba navržená pro budouc změny a transformace. je to nestálý dům, který nikdy nebude dokončen.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*