Rekonstrukce a rozšíření Historického muzea v Marseille.
Místo: Marseille, Francie
Architekti: Carta Associés
Hlavní architekt: Roland Carta
Muzeografie: Studio Adeline Rispal
Dodavatel: Léon Grosse
Plocha: 6300 m2
Realizace: 2013
Foto: Carta Associés / Studio Adeline Rispal – Serge Demailly
Archeologické naleziště starověkého přístavu, které se nachází vzadu za starým přístavem (Vieux-Port de Marseille), je materiálním důkazem, že město má řecké kořeny sahající až do roku 600 před naším letopočtem. Během stavebních prací ve čtvrti Bourse v roce 1967 odhalily archeologické vykopávky starověký marseilleský přístav vedle nekropole a opevnění sahajících až do řeckého období, a také přístaviště, nádrž na sladkou vodu a kousek dláždění z římských dob. Nálezy daly vzniknout novému muzeu, které bylo zbudováno jako archeologická zahrada pod nákupním centrem a otevřeno pro veřejnost v roce 1983.
Město Marseille nedávno zahájilo projekt na obnovu a rozšíření muzea, což vyžadovalo restrukturalizaci 6300 m2 plochy. Vznikla nová stálá výstavní plocha (3380 m2), která se rozšiřuje i do dvou ze tří neobsazených podlaží spodní části centra Mediterraneen du Commerce International (CMCI), umístěného podél severní strany areálu.
Návštěvníci mají nyní na výběr ze dvou vchodů do muzea: jeden přes horní recepci a muzejní obchod z hlavní galerie nákupního centra, druhý přes dolní recepci, přístupnou rovněž z nákupního centra na jihu areálu. Tento vstup vede do druhé (vyšší) úrovně zahradního sálu, která je s nižší první úrovní spojená schodištěm a výtahem. Z druhé úrovně je tak umožněn přístup k archeologické zahradě i vstup do stálých výstavních prostor, sálů pro dočasné výstavy i do přednáškového sálu.
Soužití muzea a nákupního centra se zdá nepravděpodobné, představuje však obrovskou příležitost pro muzeum, neboť díky tomu, že je z nákupního centra velmi dobře vidět a snadno přístupné, přitáhne nové návštěvníky. Navíc, nezapomínejme, že starověký přístav a nákupní centrum představují ústřední místa pro směnu zboží.
Archeologické naleziště samo o sobě je výjimečný objekt, umístěný v centru dispozice muzea. Nová fasáda ho obklopuje ze tří stran, odděluje ho od ostatního architektonického prostředí (nákupní centrum Bourse, CMCI, věžáky) a vysoce zviditelňuje celý muzejní komplex. Přístup pro pěší ze současné městské přízemní úrovně (z Cours Belsunce přes nákupní centrum Bourse) byl rekonstruován a začleněn do muzea. Stal se hlavním přístupem a výhledem na archeologické zahrady, podobně jako molo vyvýšené nad vodou a sloužící různým přístavním funkcím.
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.