CEEC Research: Kvartální analýza českého stavebnictví 1Q/2013

Stavební společnosti očekávají, že v roce 2013 sektor klesne o 4,4 %, v příštím roce by ale již podle nich mohlo dojít k jeho stabilizaci. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví 1Q/2013, kterou pravidelně zveřejňuje CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.


Stavební trh letos poklesne o 4,4 %, od počátku krize se již výkon sektoru snížil o 17 %. „Rok 2013 by mohl být pro české stavebnictví zatím rokem s nejvyšší mírou konsolidace trhu. Stále totiž ještě nedošlo k dostatečně velkému snížení stavebních kapacit na trhu, které by odpovídalo současné poptávce. Míra ,vyhladovění‘ části stavebních společností je vysoká, a naopak jejich finanční rezervy nulové,“ říká Jiří Vacek, ředitel CEEC Research.

Od začátku krize v podstatě neustále roste počet bankrotů obchodních společností na českém trhu, v sektoru stavebních firem je situace obdobná. „V roce 2012 vyhlásilo bankrot zatím nejvíce obchodních společností ve stavebnictví za jeden rok, a to 229, což je o 17 % více než v roce 2011,“ dokumentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF — Czech Credit Bureau. V roce 2012 tak podle dat CRIF – Czech Credit Bureau připadlo na 10 000 registrovaných obchodních společností ve stavebnictví 73 bankrotů. Pro srovnání, obdobný ukazatel v obchodu a pohostinství byl 32 bankrotů a ve službách pak 25 bankrotů. Stavební trh tak „pročištění“ zřejmě ještě čeká.

Největší pokles trhu očekávají představitelé společností z inženýrského stavitelství. Stabilizace výkonu sektoru by mohla přijít nejdříve v roce 2014. Negativní vývoj umocnil i propad stavebních zakázek z veřejného sektoru. Meziroční pokles objemu veřejných zakázek o skoro 25 %.
Podle třetiny všech stavebních firem se ve srovnání s dobou před krizí zhoršila kvalita projektové dokumentace, podle které jsou stavby realizovány. U čtvrtiny zakázek se tak musí projektová dokumentace předělávat, náklady na stavbu se v důsledku těchto oprav projektové dokumentace zvyšují v průměru o 10 %.

V plné verzi je Kvartální analýza českého stavebnictví 1Q/2013 k bezplatnému stažení ZDE.
tisková zpráva

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*