Cena architekta Antonína Raymonda

(ČTK) – Studenti architektury navrhli v rámci soutěže vyhlášené městem úpravy největšího kladenského sídliště Kročehlavy, takzvaného Okrsku 4. Poslouží jako inspirace pro plánovaný projekt, sdělila dnes ČTK mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.

„Zadání by mohlo odradit i profesionální architekty, je skutečně složité. Prostor sídliště je zahuštěný a důležitá je reflexe toho, kdo na sídlišti bydlí, čehož se studenti zhostili dobře,“ uvedl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Na sídlišti v Kročehlavech žije v panelových domech zhruba 27 000 lidí. Tamní Okrsek 4, který vznikl v první polovině osmdesátých let minulého století, charakterizují vyšší panelové domy, vysoká hustota obyvatel a málo vzrostlých stromů. Oblast se potýká mimo jiné s velkým nedostatkem parkovacích míst a cestami, které je třeba opravit. Cílem navrhovaných úprav bylo také oživení prostoru mezi domy, kde by mohli obyvatelé trávit svůj volný čas.

Návrhy tvořili studenti, kteří nemohli překročit věk 30 let v rámci Ceny architekta Antonína Raymonda, jejíž 5. ročník letos vyhlásilo město a architekt David Vávra ve spolupráci s Českým centrem Tokio a Raymond Architectural Design Office. Hlavní cenu získala Olga Lebeděvová z fakulty architektury ČVUT Praha.

Antonín Raymond je jeden z nejvýznamnějších českých architektů, kteří působili v zahraničí. Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří Gunma Music Center v Tokiu, která je zapsaná na seznamu symbolizující novodobou japonskou architekturu 20. století. V roce 2010 udělilo zastupitelstvo města Antonínu Raymondovi in memoriam čestné občanství Kladna.

Doplněno Stavbaweb:
Soutěžní práce najdete ZDE.
ww.antoninraymond.cz

Wikipedie: Kročehlavy

Celé tzv. nové Kročehlavy jsou jedním velkým sídlištěm – největším v Kladně. Proces výstavby rozdělil hlavní architekt ing. Vlček do několika fází, číslo okrsku označovalo etapu stavebních prací. Jako stavební materiál byly použity prefabrikované panely ze struskopemzového betonu. Okrsek „0“, první fáze výstavby, byl dokončen v roce 1971.
Více (a fotogalerie): Kladno minulé / Kročehlavy

Související články:

Kladno vypsalo soutěž na úpravu sídliště Kročehlavy  19.2.2019

                         

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*