Cena Klubu Za starou Prahu vyhlášena

(ČTK) – Cenu Klubu Za starou Prahu pro nejlepší novou stavbu v historickém prostředí dostala rekonstrukce a přístavba Bílé věže v Hradci Králové. Pracovalo na ní studio Chmelík&partneři. Minimalistický objekt podle pořadatelů ceny dokládá, že dnešní architektonické dílo dokáže citlivě vstoupit i do těch nejcennějších a nejmalebnějších zákoutí starých měst. Renesanční Bílá věž je dominantou historického centra města. Finále 13. ročníku Ceny Klubu Za starou Prahu přineslo podle pořadatelů velmi vyrovnanou kolekci šesti architektonických počinů. Jejich pojetí je však velmi různorodé, od domů, jejichž forma vychází ze starých tradic, až po současné minimalistické kostky.

Jako nejzdařilejší z nominovaných klub zmínil ještě dvě stavby. Centrum Caolinum v Nevřeni, které slouží této malé obci jako hasičská stanice, malé muzeum a společenská síň. „Plzeňští architekti Jakub Chvojka a Radek Dragoun mu dali tradiční formu zemědělského objektu, který se liší od svých starobylých vzorů abstraktností své celkové formy a kurážným tvarováním komínů,“ uvedl předseda ceny Rostislav Švácha.

Zmínku si podle něj zaslouží i ekologické centrum Otevřená zahrada na úpatí brněnského Špilberku. Díky němu se veřejnosti zpřístupnily zahrady za domy v Údolní ulici s výhledem na město. „Pražský ateliér Projektil zde převzal staré urbanistické schéma bohatě využívaných zadních traktů a navrhl svůj nový objekt v adekvátním ekologicko-minimalistickém duchu,“ uvedl. Projektil dostal dříve cenu klubu za Národní technickou knihovnu.

Letošní vítěz, přístavba pokladny a schodiště k Bílé věži v Hradci Králové, se už dočkala ocenění v soutěži Grand Prix Obce architektů. Věž ze 16. století je jednou z nejvýznamnějších památek ve městě. Při rekonstrukci byly restaurátorským způsobem opraveny všechny poškozené části. Do vyčištěného historického prostoru věže pak byl vložen současný prvek – kovové schodiště, podesty, výstavní a interaktivní prvky s výukovými programy.

Letošní nominace měly ještě tři stavby. V Brně polyfunkční dům v Minské ulici od ateliéru Makovský&partneři, stavební úpravy a přístavba základní školy Hovorčovice od architekta Ondřeje Tučka a polyfunkční dům v Uherském Hradišti od Pavla Stojanova. Praha letos opět poněkolikáté mezi finalisty nebyla zastoupena. Podle pořadatelů v hlavním městě nad kvalitou vítězí kvantita, vyhrávají peníze a představy developerů po co nejvyšším možném zisku z daného místa.

Klub Za starou Prahu chce soutěží mimo jiné přispívat k dialogu mezi památkáři a architekty, jejichž úsilí někdy zdánlivě podle obecně sdíleného názoru jde proti sobě. Klub oceňuje stavby, které podle něj nenarušují historické prostředí, vynikají hodnotnou architekturou a kultivují své okolí.
zdroj foto: Klub Za Starou Prahu

Doplněno Stavbaweb:
Projekt rekonstrukce Bílé věže v Hradci Králové dále získal Cenu České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě v soutěži Stavba roku 2015.
Více informací ZDE.

Cena Klubu Za starou Prahu

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Jenom se divím, že se tady neobjevilo veledílo Galerie Pakosta v Litomyšli, jehož autorkou je Ing. arch. Vydrová, která nějak tak bokem a vlastně načerno vykonává funkci |hlavního| architekta v témže městě. To se to pak staví v historickém centru města. Nicméně paní architektka se nikde jinde neprosadila (podle jejího CV |spolupracovala s architektem Rudišem,. což v praxi znamená, že dělal poskoka a lepšího kresliče) a tak si s nějakým konfliktem zájmů starosti nedělala. V časopise ERA 21, kde dodala mimochodem fotku snad ještě z předrevoluční doby se ani nesnaží svůj jednoznačný konflikt zájmů zakrýt a naopak se chvástá, co všechno v tomhle ve srovnání s Poličkou a Svitavami |podivném| městě |udělala|. No, snad se na tohle někdo časem taky podívá, rozhodně vysloveně šikanovaní stavebníci v Litomyšli by měli určitě.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*