Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí pro rok 2010

slavnostní veřejné vyhlášení
16.11.2010, 19 hod
Mlýnská kavárna v Praze na KampěV úterý 16.11.2010 se v Mlýnské kavárně v Praze na Kampě uskuteční v 19.00 slavnostní veřejné vyhlášení Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí pro rok 2010.
Kandidáty tohoto ocenění, jehož hlavním cílem je upozornit na stavby, které invenčním a zároveň citlivým způsobem vstoupily do historického kontextu, jsou v letošním roce následující stavby (řazeno abecedně dle místa, s připojenou charakteristikou stavby od předsedy poroty Ceny Klubu prof. Rostislava Šváchy):

Polyfunkční dům v Brně, Kozí ulici, od architektky Markéty Veselé
Autorka domu našla dobrý poměr mezi stabilitou klasického řádu a mírou jeho zpochybnění. Přestože se dům obrací do ulice pouze jako plocha, autorce se v jeho horních partiích podařilo rozehrát hru trojrozměrných objemů.

Bytový dům v Brně, ulici Pellicově, od architekta Františka Šmédka
Dům se vyznačuje odvážnou, a přece dobře vyváženou asymetrickou kompozicí, vzešlou z tradic meziválečné moderní architektury. Svým stylem i tvarem dobře souzní s okolními budovami z doby funkcionalismu i z 19. století.

Bytový dům Ostravská brána v Ostravě od architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře
Dům dotváří prostor Kostelního náměstí kolem nejstaršího ostravského chrámu sv. Václava. Jeho stavbou započal proces obnovy pevné městské struktury, kterou v tomto místě na okraji ostravského historického jádra těžce poškodily demolice a asanace.

Kostel sv. Ducha v Šumné od architekta Marka Štěpána
Pojetí architektury kostela se zakládá na ušlechtilé symbióze modernosti a tradicionalismu. Uvážlivým umístěním novostavby její autor povýšil náhodně vzniklé prostranství na skutečný veřejný prostor.

Kulturní středisko Střelnice v Turnově od architektů Libora Čížka, Ondřeje Moravce, Michala Nekoly a Radka Šímy
S prostředky moderní i klasické architektury autoři vytvořili důstojnou bránu do starého městského centra a doplnili jeho kulturní vybavení. Obraz města od jihu, vrcholící novogotickým chrámem Narození P. Marie, dostal díky novému kulturnímu středisku kultivovanou podnož.

Polyfunkční palác Zdar v Ústí nad Labem od architektů Jana Jehlíka a Ivana Reimanna
Stavba paláce významně přispěla k rehabilitaci těžce narušeného prostoru hlavního ústeckého náměstí. Přestože se od ní svým stylem i formou odlišuje, nalezla vyvážený vztah k sousední budově městské spořitelny od meziválečného ústeckého architekta Franze Josefa Arnolda.

Polyfunkční dům DM ve Vyškově od architekta Pavla Ripela
Bohatě členěným věžovitým motivem dům vyjádřil svou nárožní polohu na historickém náměstí. Autor uvážlivě zvolil velikost novostavby a přispěl tak prostředky moderní architektury k obnově fronty staré ulice vedoucí k děkanskému chrámu.

Všichni jsou na vyhlášení ceny srdečně zváni!

PhDr. Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu Za starou Prahu
Prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc., předseda poroty Ceny
PhDr. Richard Biegel, Ph.D., tajemník poroty Ceny

Zdroj: Klub za starou Prahu, 10.11.2010
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*