Cena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí za rok 2022

29. června 2023 vyhlásil Klub Za starou Prahu výsledky 19. ročníku Ceny KZSP za novou stavbu v historickém prostředí. Do finále tohoto ročníku postoupilo sedm staveb. Tři z nich stojí na území Prahy, což v minulých ročnících nebylo obvyklé a snad to podává svědectví o tom, že architektura v metropoli začíná více ctít historický kontext a zlepšuje svou kvalitu. Potěšitelné je i to, že mezi finalistkami převažují kulturní a komunitní budovy, přinášející svým obcím společenský bonus. Z formálního hlediska jsou oceněné stavby rozmanité a vypovídají tedy o tom, že pro zdařilý vstup nové stavby do prostředí staré obce existují různá řešení.

Cenu Klubu získala městská knihovna ve Šlapanicích u Brna od místních architektů Milana Podroužka, Martina Kubeše, Jaroslava Mareše a Petra Buryšky. Porota na ní ocenila správně zvolené měřítko, nápaditou práci s napůl tradičními a napůl moderními formami i její funkční náplň, která se neomezuje jen na knihovní provoz a budova se tak díky ní stává skutečným společenským centrem malého města.

Čestné uznání předsedy Ceny KZSP konečně získala budova nové radnice v Lázních Bělohradě od ateliéru re:architekti. Té sice bohužel padl za oběť hodnotný neorenesanční dům a radnice proto musela být ze soutěže vyřazena, ale svými správně zvolenými proporcemi, svou funkcí i svou ušlechtilou architektonickou formou může přesto sloužit jiným stavbám v historickém prostředí za dobrý vzor. 
Rostislav Švácha

Doplněno Stavbaweb:
Všechny nominované projekty najdete ZDE.
Milan Podroužek, Martin Kubeš, Jaroslav Mareš, Petr Buryška, ARCHIX: Městská knihovna ve Šlapanicích
re: Radnice města Lázně Bělohrad        

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*