Centennial Park Residence

Navštivte s námi první certifikovaný aktivní dům na světě. Centennial Park Residence stojí na předměstí kanadského Toronta a minimálně půl roku od dokončení bude ve zkušebním provozu. Zároveň bude sloužit jako vzorový dům. Již nyní je jasné, že jeho ekologické parametry mu přinesou nezanedbatelné úspory energií. Avšak to, co jej činí opravdu přitažlivým, je zvolený přístup k designu, který maximalizuje příležitosti pro denní světlo a čerstvý vzduch.

Projekt Centennial Park Residence vznikl na základě spolupráce a sdílení zkušeností dánských a kanadských odborníků. Dům byl navržen v Evropě. Autoři návrhu i hlavní investor si od začátku uvědomovali, že na to, aby se takovýto progresivní projekt na trhu ujal a byl konkurenceschopný, musel splnit dvě podmínky – být finančně přijatelný pro případné zájemce a také kvalitně zrealizovaný. Splnit oba předpoklady mu pomohly montované komponenty, při kterých je menší ekologický odpad než při klasické zděné výstavbě. Výhodou montovaných dílů bylo i to, že se dům nejdříve zkušebně postavil ve výrobním závodě, kde se na reálné maketě různými simulacemi podařilo eliminovat tepelné úniky. Až po odzkoušení těsnosti ve výrobní hale se poté stavělo na reálném pozemku. Naměřené hodnoty hlavní investor Great Gulf poskytl ostatním partnerům, kteří se podíleli na realizaci. Kvalitu a efektivitu jednotlivých procesů ulehčilo i použití systému BIM.

Obrací se za světlem
Dům s půdorysem do tvaru písmene C má směrem do zahrady obě postranní křídla otevřená přes dvě podlaží. Centrální denní prostor v přízemí, ale i schodiště jsou doslova zalité světlem. Okna od podlahy po strop vytvářejí silnou vazbu mezi interiérem a vnějším okolím, a zároveň přidávají interiéru na dojmu prostornosti. Okna mají trojskla, která domu zabezpečují výborný tepelný komfort. Umístění oken maximalizuje efektivnost při křížovém větrání, ale i komínový efekt. Přirozené proudění vzduchu tak pomáhá snižovat nároky na klimatizaci. Krom okenních otvorů na vertikálních konstrukcích přivádějí světlo a vzduch do domu i střešní okna VELUX a ovládatelné světlíky.


Aktivní domy nabízejí zdravější a pohodlnější život pro své uživatele. Certifikát získávají na základě interakce mezi spotřebou energie, vnitřních klimatických podmínek a minimálního dopadu na životní prostředí. Samozřejmost je využívání obnovitelných zdrojů energií.


Smart
Centennial Park Residence je více než vyspělý i v otázce inteligentního řízení. Na obsluhu však není komplikovaný. Použité systémy jsou bezproblémové a spolehlivé, a budou monitorovat a regulovat různé aspekty budovy. Dům je vybaven i technologií Powerwall od společnosti Tesla. Jde o dobíjecí lithium-iontovou baterii řízenou systémem, který umožňuje lepší hospodaření s energií a snížení spotřeby elektřiny ve špičce. Powerwall se dá v případě potřeby použít i jako nouzový zdroj. Dům je vybaven Wi-Fi termostaty, bezdrátovým ovládáním světla či senzory upozorňujícími na úniky vody. Střešní okna VELUX jsou plně programovatelná – umí se automaticky otevírat i zavírat podle potřeby díky systému domácí automatizace VELUX INTEGRA®. Zdrojem tepla v domě je tepelné čerpadlo a třízónová pec umístěná v centrálním prostoru v přízemí.

Nejprve zkušebně
Pro lepší pochopení, jak aktivní dům funguje, bude první půlrok Centennial Park Residence sloužit pro potřeby zkušebního provozu. Technický manažer VELUX v Kanadě Russell Ibbotson se sem přestěhuje se svojí manželkou a třemi dětmi. Jak Russell vysvětluje: „Dnes není až takový problém postavit aktivní dům. Chci ale dál předat své reálné zkušenosti s jeho užíváním. Na mé rodině chci zdokumentovat, jak nás vnitřní klima ovlivňuje fyzicky i psychicky.“

Své zkušenosti bude sdílet na svém blogu. Russellův příběh bude zahrnovat i celou řadu vědeckých experimentů – pomocí snímačů se budou dokumentovat hodnoty CO2, teplota v interiéru, či délka denního světla v různých ročních obdobích. Výsledky potom mohou pomoci expertům při vylepšování následujících projektů.

Russellova manželka Bethany je bioložka. Po dobu půlročního užívání domu se chce zaměřit na pozorování svých tří dětí, jak život v Centennial Park Residence ovlivňuje jejich schopnost hrát si, učit se, i odpočívat. Pohled na svět prostřednictvím dětí může poskytnout do budoucnosti neocenitelné informace pro stavební inženýry či architekty.


Znaky aktivního domu
  •  Jeho vnitřní klima podporuje zdraví, pohodlí a pocit pohody.
  •  Má dobrou kvalitu vzduchu v místnostech, uspokojivé tepelné klima a vhodné vizuální i akustické pohodlí.
  •  Regulování optimálního klimatu je lehké na ovládání, což zároveň povzbuzuje zodpovědné chování uživatelů při šetrném provozu.
  •  Je energeticky efektivní a podstatně překračuje zákonné minimum v oblasti energetické účinnosti.
  •  Je postavený z ekologických (recyklovatelných) materiálů a vykazuje minimální dopad na životní prostředí.

Autor textu: Denisa Slančová,
foto: Igor Yu


Active House Centennial Park


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*