Rekonstrukcí podbranského mlýna (nebo také Miňovského či Pod Kocourem) vznikne nové Centrum enviromentálního vzdělávání. Pro architektonickou studii a přípravu projektové dokumentace byla vybrána společnost Atelier 25.
V Horažďovicích začala přestavba mlýna na ekologické centrum
(ČTK) – Pobytové environmentální centrum pro žáky a studenty z Čech a Bavorska by mělo zhruba do roka vzniknout v objektu bývalého starého mlýna v Horažďovicích na Klatovsku. Historickou stavbu v havarijním stavu koupil za 2,5 milionu korun Plzeňský kraj za vedení ODS v roce 2008 pro Galerii Klatovy/Klenová. ČSSD po nástupu do čela kraje koupi kritizovala a odmítla v domě v záplavovém území umístit výtvarná díla. Nakonec se hejtmanství rozhodlo zřídit zde pobytové centrum zaměřené na ekologii, na řeku Otavu a na obnovitelné zdroje, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Ivo Grüner (ČSSD).
Přestavbu objektu, která přijde téměř na 40 milionů korun, bude z většiny hradit dotace ze společného česko-bavorského přeshraničního programu. "Celkem je projekt asi za 1,5 milionu eur (asi 38 milionů Kč), z toho dotace je 1,2 milionu eur (30 milionů Kč)," popsal Grüner. Projekt počítá s tím, že do opraveného objektu, který nabídne několik desítek lůžek, budou jezdit napůl čeští a napůl bavorští školáci a středoškoláci, mohou ho využívat i zájmové organizace, spolky a podobně.
Centrum bude provozovat místní dům dětí a mládeže a bude spolupracovat s bavorskými partnery, například s tamním šumavským parkem. Uvnitř objektu se lidé dozvědí o řece Otavě, o zvířatech, která kolem ní žijí, a o rostlinách. Nebudou chybět informace o Šumavě, o zlatě, které se dříve z Otavy získávalo, či o perlách, neboť perlorodky se v řece chovaly už v 16. století. Zlatonosná ruda se před staletími mlela přímo v mlýně, na sklonku 19. století město instalovalo v objektu první elektrárenskou turbínu, mlýn pak sloužil také na mletí vápence. Expozice pohlédne do historie, zaznamená současný stav i výhled do budoucna.
Projekt počítá také s využitím atraktivního pozemku – poloostrova u řeky. "Na těch pozemcích, které k mlýnu patří, by měly být například ukázky zařízení na výrobu zelené energie – sluneční kolektory, tepelná čerpadla, v budoucnu se počítá i s vodní elektrárnou," doplnil Grüner.
Na opravení mlýna, který zmiňují historické prameny už v roce 1370, má zájem i vedení horažďovické radnice. Stavba není památkově chráněná, nyní je to ale ruina. Sousedí s opravenou městkou památkovou zónou a kazí dojem. Kraj už má stavební povolení, v nejbližších dnech vypíše soutěž na zhotovitele rekonstrukce. S opravou by se mělo začít na jaře.
Doplněno Stavbaweb:
Podrobnosti o vzniku projektu naleznete na stránkách měsíčníku Horažďovický obzor – zde.
Projekt naleznete i na stránkách autorů – Atelieru 25 – zde.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,