Centrum iQLandia v Liberci nabídne planetárium i expozici o sexu

(ČTK) – V Liberci se na jaře příštího roku otevře velké zábavní vědecké centrum iQLandia. Návštěvníkům nabídne mimo jiné planetárium, simulátor rakety nebo třeba expozici věnovanou sexu. Výstavba areálu za zhruba 400 milionů korun začala před rokem, první návštěvníky přivítá 28. března příštího roku. Zatím to na stavbě příliš nevypadá na to, že do otevření zbývá jen něco přes osm měsíců. Hrubá stavba je před dokončením, řekl novinářům Pavel Coufal, ředitel společnosti Labyrint Bohemia, které bude centrum stejně jako liberecký iQPark provozovat. Autory stavby jsou Jiří Palas a Miluše Suchardová –  AGP-PJ projektová a inženýrská kancelář (doplněno Stavbaweb).

Vizualizace iQlandie (zdroj: Labyrint Bohemia)
IQLandia je jedním ze čtyř velkých center, která se v Česku budují. Další budou v Plzni, Brně a Ostravě. "Společně vytvoří síť neformálního vzdělávání, která tady bude fungovat pod záštitou evropských programů," řekl Coufal. Labyrint Bohemia získal na projekt dotaci z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. EU zaplatí podstatnou část nákladů, zhruba 20 milionů uhradí Labyrint Bohemia a sponzoři. Samotná výstavba areálu přijde na 220 milionů korun, zbytek půjde do vybavení a exponátů, kterých má být 355 z oblasti astronomie, nanotechnologií, geologie, fyziky nebo techniky.

Nové centrum zábavného poznání vzniká v Liberci proti Centru Babylon na místě zchátralého areálu bývalé Desty. Jedno křídlo areálu tvoří původní historická budova Desty, k ní je přistavěno další křídlo. Obě části propojuje prosklená věž s chodníkem ve tvaru šroubovice, který spojuje jednotlivá podlaží. Stavba byla značně komplikovaná, průzkum ukázal řadu podzemních prostor, a nové časti tak bylo nutné založit na pilotech. V historickém křídle objevili stavbaři navíc další patro sklepů, s nímž se původně nepočítalo. "Právě tady by měla vzniknout expozice Sexmise, určená návštěvníkům od 12 let," upozornil Coufal.

Projekt se připravoval několik let, jeho autoři se inspirovali v obdobných zařízeních v západní Evropě i zámoří, srovnávat se chtějí například s obdobným vědeckým centrem La Villette v Paříži. Liberecké centrum bude mít rozlohu kolem 10.000 metrů a bude zhruba třikrát větší než iQPark. Návštěvníci v něm najdou expozice o nanosvětě, lidském těle, vesmíru nebo planetě zemi. Exponátem bude ale i samotná budova iQLandie. "Kde to jde, nezakrýváme technologie ani stavební prvky, rozvody elektřiny, ventilace či teplená čerpadla zůstanou viditelná," poznamenala architektka Miluše Suchardová.

Související články:


www.iqpark.cz

Vizualizace iQlandie (zdroj: Labyrint Bohemia) Vizualizace iQlandie (zdroj: Labyrint Bohemia)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*