Centrum pro geotermii

(ČTK) – V areálu bývalých kasáren v Litoměřicích se letos začne stavět vědecko-výzkumné centrum zaměřené na geotermální energii. Město by tento druh energie chtělo v budoucnu využívat jako zdroj tepla. K získání energie z podzemí budou sloužit vrty, žádost o dotaci na realizaci vrtu už Litoměřice podaly, náklady mohou dosáhnout zhruba 900 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí radnice Eva Břeňová.

Stavba výzkumného centra začne zřejmě v polovině letošního roku a skončí v závěru příštího roku. Náklady uhradí dotace ve výši 103 milionů korun z programu ministerstva školství. Pracoviště bude poskytovat specializované služby různým průmyslovým a stavebním oborům, zázemí pro výzkum budou moci využít vysoké školy.

„Cílem bude koncentrovat odborné znalosti různých oborů a špičkové vybavení do jednoho místa a přispět k výzkumu efektivního využívání hlubinné geotermální energie, která představuje nevyčerpatelný zdroj obnovitelné energie,“ uvedl manažer geotermálního projektu Antonín Tym.

Na projektu pracuje město přes deset let. Prvním krokem bylo vyhloubení dvoukilometrového vrtu, který ověřil předpoklady expertů týkající se teploty a geologické struktury. Následující etapou by mělo být uskutečnění vrtu do hloubky čtyř až pěti kilometrů a s tím spojené ověření možnosti vytvoření geotermálního výměníku v tvrdých horninách.

Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry. Díky vědeckému středisku, na jehož vzniku se podílí Univerzita Karlova, se mají stát centrem výzkumu geotermální energie v celé Evropě.

Získaná geotermální energie by mohla v budoucnu sloužit k vytápění Litoměřic. Teplo by se převádělo do nynější distribuční soustavy. Mělo by to být ekologičtější a také levnější než využívat konvenční zdroje.

Doplněno Stavbaweb:
Geotermalní energie – Litoměřice
Podrobné informace najdete i na stránkách litomericko24.cz:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*