Centrum současného umění DOX

Fotogalerie ke článku (8)

Hlavní budova - vstup

Hlavní budova - vstup

Hlavní budova - nádvoří

Hlavní budova - nádvoří

Hlavní budova - galerie

Hlavní budova - galerie

Laboratoř

Laboratoř

Přízemí

Přízemí

Auditorium - exteriér

Auditorium - exteriér

Café s terasou

Café s terasou

Plán poschodí

Plán poschodí
Celá fotogalerie (8)

Nová instituce zabývající se prezentací současného mezinárodního umění, architektury a designu zahájí provoz v neděli v pražských Holešovicích. Cílem Centra současného umění DOX má být zasazení českého umění do mezinárodního kontextu v rámci partnerství se zahraničními uměleckými institucemi, řekl dnes novinářům ředitel centra Leoš Válka.

Centrum je výjimečné tím, že jde o soukromou iniciativu. "Náklady dosahují 200 milionů korun a vše bylo financováno ze soukromých zdrojů. O granty z Evropské unie teprve žádáme," řekl ČTK.
"Současné umění klade velké nároky na variabilitu výstavních prostor umožňujících monumentální instalace," uvedl Válka. Budova s celkovou vnitřní plochou 6250 metrů čtverečních jako moderní multifunkční zařízení má toto kritérium splňovat. Architektonická koncepce umožňuje instalaci několika výstav najednou. Součástí centra je osm samostatných exteriérových a interiérových prostor, auditorium, kavárna a do budoucna se plánuje i restaurace a knihkupectví.
Vystavovat by se mělo hlavně umění ze Spojených států a Evropy, do budoucna i Asie. "Naším cílem není předbíhat dobu, jedná se nám o současnou uměleckou tvorbu," uvedl Válka.
"Zastoupení českých umělců bude asi půl na půl se zahraničními," dodal. Zahajovacím projektem nového centra je výstava Vítejte v kapitalismu! přístupná pro veřejnost od 20. října do 8. února. Její součástí budou hlavně díla španělského malíře Josého-Maríi Cana věnovaná symbolice světa finančních transakcí. Z českých umělců budou zastoupeni například Michael Bielicky a Dominik Lang.
Zdroj: Zpráva ČTK, 16. 10. 2008

Architektonická koncepce
Centrum DOX je symbolem revitalizace této čtvrti: komplex industriálních budov z konce devatenáctého století, jež původně sloužily ke kovovýrobě, poskytuje ideální prostředí k prezentaci současného umění. Architekt Ivan Kroupa, (držitel berlínské ceny Forderungspreis Baukunst v roce 2001), propojil existující budovy novými stavbami, a tak vytvořil komplex, který reflektuje jak historii místa, tak jeho novou funkci.
Horizontální dispozice budov s rozdílnou výškou interiérů umožňují velkou míru
variability prostorů, jež je nezbytná pro prezentaci současného umění.
 
Vedle prezentace současného umění poskytuje centrum DOX i další služby. Vedle
Auditoria, kde budou probíhat doprovodné programy, se zde nachází kavárna s terasou restaurace, knihkupectví a obchod s designovými výrobky. Vybrané prostory je také možno pronajímat pro jednorázové akce, tj. společenské akce, symposia, tiskové
konference apod.
Z celkové plochy budovy (6250 m2) tvoří více než polovinu výstavní prostory se
sochařskou terasou.
Rozměry budovy
celková vnitřní plocha 6250 m2
výstavní prostory 2510 m2
auditorium 272 m2
kavárna / bar 70 m2
kavárna / terasa 229 m2
knihkupectví 174 m2
design shop 100 m2
střešní terasa pro venkovní instalace 614 m2
kanceláře / administrativní prostory 350 m2
archiv 200 m2
úložné prostory 420 m2
 
 
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*