Centrum stavitelského dědictví

(ČTK) – V areálu kláštera v Plasích začala přestavba bývalého pivovaru a mlýna na Centrum stavitelského dědictví. Do dvou let tam vzniknou expozice věnované historii stavitelství a interaktivní dílny, kde si budou moci návštěvníci některé aktivity přímo vyzkoušet. Nabídne historické stavební prvky, konstrukce, materiály a řemeslné nástroje. Projekt Národního technického muzea (NTM) za téměř 400 milionů korun, podpořený Evropskou unií, se má badatelům a veřejnosti otevřít v roce 2015. ČTK to řekl koordinátor Pavel Kodera.


Podobně komplexní a obsáhlé centrum věnované stavitelství podle něj v Evropě nikde není. Prostory opravovaných objektů jsou učebnicí různých stavitelských stylů a názorů. Kromě expozicí tam bude studijní depozitář historických stavebních prvků, konstrukcí a materiálů. NTM tak získá příležitost k podrobnému představení své déle než století tvořené stavitelské sbírky. Do Plas se přesunou depozitáře stavitelství z NTM a z dalších českých památek. Vzorník stavebních prvků budou moci využívat k výuce školy i majitelé opravující památkové objekty.

Za 11 měsíců se vrátí pivovaru podoba, jakou měl před 100 lety. Druhou etapou bude od poloviny roku 2013 oprava zdevastovaného cisterciáckého románsko-gotického a barokního hospodářského dvora. Po adaptaci nabídne především tradiční stavební technologie a řemeslnické postupy. V budovách bude zázemí pro předvádění a výuku stavebního řemesla a vzniknou prostory pro experimentální dílny, workshopy, přednášky a zážitkové dílny. "Návštěvníci si vlastnoručně vyzkoušejí třeba uplácat cihlu z hlíny, sekat opuku, postavit model krovu a podobně," uvedl Kodera.

Využití získá kromě pivovaru s domem sládka také barokní klášterní mlýn. Vznikne také konferenční prostor a odborná knihovna propojená s městskou, která tak získá nové působiště. Pivovar bude muzeem, místem setkávání a depozitářem. Na projektu pracuje město, několik univerzit, muzeí a profesních sdružení. Téměř třítisícové Plasy už předloni opravily za 260 milionů korun most u kláštera, vybudovaly kruhový objezd, lávku do konventu, nové chodníky a zeleň. Centrum se tam výrazně zklidnilo.

"Pevně věřím, že tento projekt umožní vytvoření pracovní skupiny za spolupráce města, ministerstva kultury, NTM, Národního památkového ústavu i církve tak, aby se společně řešily otázky areálu kláštera jako celku," řekla ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09). Jde o projekt financovaný z integrovaného operačního programu.

Cisterciácký klášter v Plasích založil před rokem 1146 kníže Vladislav II. Husité ho zničili. V letech 1661 až 1740 byl barokně přestaven podle plánů Jana Baptisty Matheye, Jana Blažeje Santiniho a Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Po roce 1826 stavitelé upravili bývalou prelaturu na zámeckou rezidenci knížat Metternichů.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o Centru stavitelského dědictví v Plasích naleznete na stránkách NTM –
zde.

Související články:

Část areálu kláštera v Plasích představí historii stavitelství 10.9.2012

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*