Cenu Evropské unie za soudobou architekturu – Mies van der Rohe Award 2013 získala Harpa

Harpa, koncertní síň a konferenční centrum v Reykjavíku na Islandu je vítězem Ceny Evropské unie za soudobou architekturu Mies van der Rohe Award 2013, jak včera oznámila komise Mies van der Rohe Foundation. Stavbu, která pomáhá transformaci a revitalizaci přístavu v Reykjavíku a těsněji spojuje vlastní město a přístav, navrhli Henning Larsen Architects, Batteríið Architects a Studio Olafur Eliasson.
Zvláštní uznání pro začínajícího architekta získali María Langarita a Víctor Navarro za Nave de Música Matadero (Red Bull Music Academy) v Madridu, Španělsko. Slavnostní předání cen proběhne 7. června v Pavilonu Miese van der Rohe v Barceloně spolu s oslavami 25. výročí založení ceny.

"Architektura je jedno z nejviditelnějších vyjádření naší soudobé kultury. Co nejsrdečněji gratuluji letošním vítězům, a samozřejmě všem finalistům. Vytvořili stavby, které jsou nejen nanejvýš estetické a jejichž technická kvalita je vysoká, ale jsou také místy, která v nás vyvolávají emoce a kde se lidé setkávají. Rád bych rovněž poděkoval Nadaci Miese van der Rohe za skvělou spolupráci na snaze obrátit pozornost veřejnosti na nejlepší evropskou architekturu,“ řekla Androulla Vassiliou, komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež.
Krystalická konstrukce Harpy byla inspirována islandskou krajinou a tradicemi. Její dramatická struktura strhujícím způsobem zachycuje a odráží světla města, oceánu a nebe

Wiel Arets, předseda poroty, řekl: “Harpa zachycuje mýtus národa – Islandu – který vědomě jednal ve prospěch hybridního kulturního domu uprostřed velké recese. Ikonická a transparentní porézní "kvazi cihla" se jeví jako neustále se měnící hra barevného světla, podporuje dialog mezi Reykjavíkem a vnitřním životem budovy. Tím, že svou identitu spojuje se společností dlouho známé svými ságami, a to prostřednictvím interdisciplinární spolupráce mezi Henning Larsen Architects a umělcem Olafurem Eliassonem, je tento projekt důležitým poselstvím světu a islandským lidem a naplněním jejich dlouho očekávaného snu.

Nave de Música Matadero Madrid (Red Bull Music Academy) byla postavena za pouhé dva měsíce, aby v madridském průmyslovém komplexu skladů z počátku 20. století hostila kočovný každoroční festival. Vyhovuje technickým a akustickým potřebám této události a posiluje umělecká zúčastněných hudebníků.

Antoni Vives, prezident Nadace Miese van der Rohe připomněl 25. výročí vzniku ceny, což představuje čtvrt století péče o nejlepší evropskou architekturu. Podpořil architekty v jejich další snaze hrát důležitou roli katalyzátorů v měnících se městech 
Vítězové byli vybráni mezi 335 zaslanými díly z 37 evropských zemí. Pět děl bylo označeno za finalisty a vítěz se vybíral mezi nimi: Market Hall (Ghent, Belgie od Robbrecht en Daem architecten; Marie-José Van Hee architecten); Superkilen  (Kodaň,  Dánsko od BIG Bjarke Ingels Group; Topotek1; Superflex); Domov pro seniory (Alcácer do Sal, Portugalsko od Aires Mateus Arquitectos) a Metropolitní slunečník (Sevilla, Španělsko od J. Mayer H).

V porotě letos zasedli Wiel Arets, předseda, Pedro Gadanho, Antón García-Abril, Louisa Hutton, Kent Martinussen, Frédéric Migayrou, Ewa Porebska, Giovanna Carnevali, tajemnice poroty.

Cena Evropské unie za soudobou architekturu – Mies van der Rohe Award upozorňuje na příspěvky evropských architektů k rozvoji nových myšlenek a technologií v současném rozvoji měst. Byla založena v roce 1987 a je spolufinancována Kulturním programem EU a Nadací Miese van der Rohe. V Evropě je to cena nejvyšší prestiže. Udílí se každým druhým rokem dílům vzniklým v uplynulých dvou letech. Vítězové získávají €60 000. Letos se cena uděluje po třinácté.
 
Díla na cenu nominují nezávislí odborníci z celé Evropy, dále členové asociací Rady architektů Evropy a národní asociace architektů a konečně Komise poradců pro cenu 
Cena je pojmenována po Ludwigu Miesovi van der Rohe, který je považován za jednoho z průkopníků moderní architektury 20. století. mezi jeho neslavnější díla patří Německý pavilon pro Expo Barcelona 1929, Vila Tugendhat v Brně, Seagram Building v New Yorku a Národní galerie v Berlíně.
 
Kompletní seznam všech 335 nominovaných děl zde:
Albania, Austria, Belgium, Bosnia-Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Former Yugoslavian Republic of Macedonia (FYROM), France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Montenegro, Norway, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovak Republic, Slovenia, Spain, Sweden, The Netherlands, Turkey a United Kingdom.

Vítězové předešlých ročníků:
Neues Museum, Berlín, Německo, od Davida Chipperfielda/David Chipperfield Architects, ve spolupráci s Julianem Harrapem
Norská národní opera & balet, Oslo, Norsko, od SNÃ?HETTA / Kjetil Trædal Thorsen, Tarald Lundevall, Craig Dykers
MUSAC, León, Španělsko, od Luise M. Mansilly, Emilia Tuñóna / Mansilla + Tuñón Arquitectos 
Nizozemské velvyslanectví v Berlíně, Německo, od OMA / Rem Koolhaas, Ellen van Loon
Kursaal Centre, Donostia-San Sebastián, Španělsko, od Rafaela Moneo
Parkovací dům a terminál Hoenheim North, Štrasburk, Francie, od Zahy Hadid/ Zaha Hadid Architects
Kunsthaus Bregenz, Rakousko, od Petera Zumthora
Národní knihovna rancie, Paříž, Francie, od Dominiqua Perraulta
Mezinárodní nádraží Waterloo, Londýn, UK, od Nicholase Grimshawa / Nicholas Grimshaw & Partners
Městský sportovní stadion, Badalona (Barcelona), Španělsko, od Esteva Bonella, Francesca Riuse
Letiště Stansted, Londýn, UKingdom, od Normana Fostera / Norman Foster + Partners
Banka Borges e Irmão, Vila do Conde, Portugalsko, od Álvaao Sizy Vieiry

Videa
www.miesarch.com
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*