Cenu Petra Parléře dostali architekti za úpravy v Poděbradech

S hlavní cenou je spojena odměna ve výši 200 000 korun.

Praha 21. září (ČTK) – Cenu Petra Parléře, ve které architekti nacházejí nové podoby veřejných prostranství českých měst, získali pro rok 2009 Bronislav Stratil a Jan Roháč. Porota je ocenila za návrh prostoru před nádražím v Poděbradech. Tato i další ceny udílené v rámci soutěže pořadatelé předají ve středu 23. září v reprezentačních prostorách pražského primátora, sdělila dnes ČTK Helena Ciprysová z pořádající Společnosti Petra Parléře.

  

S hlavní cenou je spojená odměna 200.000 korun. Architektonická soutěž pojmenovaná po slavném středověkém staviteli se koná ve dvou kolech, letos již posedmé. V prvním kole podávají města a obce náměty na úpravy svých veřejných prostranství a budov do výběrového řízení. Z něj vzejdou soutěžní zadání, která se ve druhém kole stávají předmětem architektonické soutěže. Na městech pak je, zda vítězné návrhy skutečně zrealizují.

  

Na výzvu k účasti letos reagovalo 11 měst se 13 náměty na úpravu prostranství a budov. Společnost oslovuje stále více měst a obcí, letos to bylo 410, dosud nejvíce. Naopak méně měst na výzvu reagovalo, v minulých ročnících to bylo kolem 30.

  

Do soutěže bylo vybráno osm měst: Most, Hlučín, Jihlava, Písek, Klecany, Poděbrady, Štramberk a Štětí, které ale svou účast pak zrušilo. Podklady si vyžádalo 34 architektů. Odevzdáno bylo 12 návrhů, z toho tři pro Most a Poděbrady, dva pro Klecany a Štramberk a po jednom návrhu obdržely Písek a Jihlava. Hlučín se žádného návrhu nedočkal.

  

Návrh prostoru před poděbradským nádražím od Stratila a Roháče je podle poroty vyrovnaným dílem v mnoha úrovních – od racionálního řešení přes oživení intence původního urbanistického konceptu až po atraktivní ztvárnění autobusového nádraží. Odborníci ocenili i řešení podchodu jako plnohodnotné součásti městského parteru.

  

Cenu ministerstva pro místní rozvoj za přínos k rozvoji města získala architektonická studie na revitalizaci památkově chráněné Jaroňkovy útulny ve Štramberku autorů Kamila Mrvy a Martina Rosy.

  

Ocenění si odnesl i návrh na úpravu náměstí Velké mostecké stávky v Mostě autorů Martina Truhláře, Lenky Černochové a Ireny Truhlářové.

  

V den předávání cen bude možné v místě vidět všechny posuzované architektonické studie na doprovodné výstavě. Vítězné studie je možné vidět na www.cenapp.cz.

  

Hlavním přínosem soutěže je podle pořadatelů fakt, že i menší města mohou získat architektonické a urbanistické studie, na jejichž zadání by samy neměly prostředky. Soutěž pomáhá na místní úrovni zamýšlet se nad veřejným prostorem, úlohou architektury. Radnice pořádají nad návrhy veřejné debaty.

  

hrm mkv

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*