Cenu Petra Parléře dostane studie obnovy hřbitova ve Vítkově

Autory jsou architekti Martin Ros a Jan Kratochvíl.


Cenu Petra Parléře za rok 2008 dostanou architekti Martin Rosa a Jan Kratochvíl. Porota soutěže, jejímž cílem je především kultivace veřejných prostranství, ocenila jejich návrh architektonického řešení obnovy městského hřbitova ve Vítkově na Opavsku. Cenu laureáti spolu s dalšími odměněnými dostanou na slavnostním ceremoniálu 21. ledna 2009 v Praze, řekl ČTK Allan Gintel ze Společnosti Petra Parléře.

Porota ocenila především to, že architekti vzdali „hold tichému prostranství„, v celkovém prostoru zdůraznili paměť historicky významného místa v Sudetech a zároveň zachovali jeho kouzlo. Pozornost lidí se tak podle poroty může zaměřit na místa ticha a setkávání, na nichž vzniká paměť celého společenství.

Šestého ročníku soutěže se zúčastnilo 31 architektů, do soutěže došlo 15 architektonických studií, což je méně než minulý rok, kdy jich bylo 40. Do soutěže porota přijala nakonec 13 studií, které se zaměřily na zadání, jež do soutěže zaslala města Hořovice, Cheb, Jeseník, Semily, Svatobořice-Mistřín, Třeboň a Vítkov. „Zadání si původně vyzvedlo 39 architektů, studií ale nakonec došlo 15 na 11 vyhlášených témat,“ řekl ČTK Gintel.

Další dvě dílčí ceny udílejí partneři soutěže. Cenu prostor pro život dostane tým architektů Michala Šrámka, Jana Proksy a Lucie Vencelidisové za studii nového centra obce Svatobořice-Mistřín na Hodonínsku. Cenu za přínos k rozvoji architektury obdrží Zbyněk Ryška za návrh revitalizace a dostavby bývalého kláštera voršilek v Jeseníku, jehož ústředním prvkem je budova nové knihovny.

Architektonickou soutěž pořádá Společnost Petra Parléře, a to ve dvou kolech. V prvním podávají města a obce své náměty na úpravy veřejných prostranství a budov do výběrového řízení. Z něj vzejdou soutěžní zadání, která se ve druhém kole stanou předmětem architektonické soutěže. „Na základě výběrového řízení se letos vybralo 11 témat, na která je pak vyhlášena architektonická soutěž,“ uvedl Gintel.

Zájem o soutěž mají architekti i přesto, že nezaručuje realizaci projektu. V některých minulých ročnících soutěže se však realizovala či se plánuje realizace až poloviny projektů.

Zdroj: Zpráva ČTK 8.10.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*