Cenu prince Asturského získal britský architekt Norman Foster

Madrid 20. května (ČTK) – Cenu prince Asturského za umění pro rok 2009 získal proslulý britský architekt Norman Foster. Oznámila to dnes porota, která rozhoduje o tomto prestižním ocenění udělovaném každoročně v Oviedu na severu země.

Slavnostní předání ceny dotované 50 000 eury a reprodukcí sošky od sochaře Joana Miróa se uskuteční v říjnu, osobně ji předá dědic španělského trůnu princ Felipe.

Čtyřiasedmdesátiletý Foster je považován za jednoho z největších avantgardních architektů ve světě. V roce 1999 získal vysoce prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu. Z jeho dílny vzešlo mnoho projektů ve světě, mezi jiným nový stadion ve Wembley, nové letiště v Hongkongu, mosty přes Temži v Londýně nebo francouzskou řeku Tarn u městečka Millau. Ve Španělsku je pověřen rekonstrukčními pracemi na stadionu FC Barcelona a jeho rozšíření. S Fosterem spolupracoval také Jan Kaplický ještě v době, než se v Británii proslavil.

Cena prince Asturského se udílí od roku 1981 každoročně v osmi kategoriích. V roce 1997 ji v kategorii humanitní vědy a média získal tehdejší český prezident Václav Havel.

Více o Ceně prince Asturského zde a zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*