Cenu rekonstrukce bytového jádra pohlídá speciální program

(ČTK) – Správně naplánovat rekonstrukci bytového jádra a zkontrolovat, jestli není předražená, pomůže majitelům bytů nový program připravený týmem Katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví Stavební fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT). Společně se zástupci ministerstva pro místní rozvoj a Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) ho autoři koncem minulého týdne představili novinářům."Zájemci o rekonstrukci bytového jádra mají často nereálné představy, program jim je pomáhá korigovat. Jeho cílem tak je pomoci získat přehled o cenách za tyto stavební práce, které mohou být dodavatelskými firmami deformovány," poznamenala spoluautorka programu Dana Čápová.


Program pracuje s cenami z roku 2012, v dalších verzích budou pravidelně aktualizované, pravděpodobně jednou ročně. "Umožní tak objektivně srovnat konkurenční nabídky a upozorní na výraznější odlišnosti v cenách stavebních prací a materiálů, které by investorovi mohly způsobit zbytečné výdaje," dodala Čápová.

"Práce s nástrojem po zadání režimu probíhá ve dvou krocích – popis stávajícího stavu a definice navrhovaného stavu. Přednastaveno je pět nejrozšířenějších půdorysů, důležité je i zadání světlé výšky místností. Zadávají se také počty dveří a existence vany, sprchy, WC či umyvadla," popsal fungování programu spoluautor Petr Kalčev s tím, že pro výstup si může zájemce zvolit buď vlastní nebo databázové ceny.

Zájemci si mohou program bezplatně stáhnout na webových stránkách SFRB. Fond bude doporučovat jeho využití všem žadatelům o poskytnutí úvěrů na rekonstrukci, například z programu Panel 2013+. Povinnou přílohou žádostí totiž mimo jiné je rozpočet rekonstrukce. Podle zájmu by v budoucnu mohla vzniknout také verze pro chytré mobilní telefony.

Viceprezident a a generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS ČR) Miloslav Mašek vznik programu přivítal. "Všechno, co nějakým způsobem podněcuje u lidí zájem investovat do oprav svých domů a bytů, velmi potřebujeme," prohlásil Mašek s tím, že to může zprůhlednit mnohdy nepřehlednou situaci, která v českém stavebnictví panuje.

"V současné době, kdy se ceny často pohybují velmi zvláštně, je to i jakási obrana proti dumpigu. Když někdo nabídne rekonstrukci například za 30 tisíc, tak si investor snadno ověří, jestli je taková cena opravdu reálná," podotkl Mašek, který by uvítal podobný program i například pro zastřešení, založení stavby nebo obnovu pláště. "Jde o věci, které se na stavbách opakují. Časem by se mohla vyskládat cenová mozaika, která by zlepšila povědomost lidí o cenové hladině stavebních prací," myslí si Mašek, který poukazuje na dopravní stavby, kde už cenové normativy existují.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*