Cenu Rudolfa Eitelbergera získá obnova Horního náměstí

Obnova Horního náměstí v Olomouci s Aríónovou kašnou:
Autoři projektu: Petr Hájek, Jaroslav Hlásek, Jan Šépka, Ivan Theimer, Angela Chiantelli
Investor: Magistrát města Olomouce
1998—2002

Historicky první Cena Rudolfa Eitelbergera za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci má pět laureátů. Za obnovu Horního náměstí s Ariónovou kašnou ji získali Petr Hájek, Jaroslav Hlásek, Jan Šépka, Angela Chiantelli a Ivan Theimer. ČTK to řekl Ondřej Jakubec ze sdružení Za krásnou Olomouc.

Sdružení chce cenu udělovat každoročně, při současné premiéře ale vycházelo z nominací zahrnujících architektonické počiny ve městě od roku 1989. „Z dvacítky navržených staveb a řešení vybírala vítěze sedmičlenná komise složená z historiků a kritiků architektury a památkářů,“ uvedl Jakubec.

Obnova Horního náměstí podle návrhu architektů Hájka, Hláska a Šépky skončila v roce 2001. Součástí rekonstrukce byla i nová kašna, kterou vytvořil olomoucký rodák Theimer a na jejímž dokončení se podílela Angela Chiantelli. „Přitom Ariónova kašna byla pro náměstí plánována už od 18. století,“ připomněl Jakubec. Komise se shodla na tom, že s odstupem času, a zejména při srovnání se současnými devastačními zásahy předláždění Pekařské a Denisovy ulice, je obnova Horního náměstí neobyčejně zdařilá a citlivá. „Architekti respektovali charakter místa a ponechání dochované dlažby posílilo historickou přirozenost,“ uvedl Jakubec.

Rekonstrukce náměstí se dočkala již dříve několika ocenění, například čestného uznání v mezinárodní Piranesiho ceně v roce 2001 a Grand Prix Obce architektů v roce 2002. Cena je pojmenovaná po významném olomouckém rodákovi a spoluzakladateli dějepisu umění a památkové péče v rakouské monarchii Rudolfu Eitelbergerovi, který žil v letech 1817-1885.

Datum oficiálního předání ceny, jejíž výtvarnou podobu navrhl Jaroslav Koléšek, ještě nebylo stanoveno.

Zdroj: Zpráva ČTK 8.2.2009

Související články:
Opravená poliklinika si vysloužila nominaci na cenu památkářů

Cena Rudolfa Eitelbergera
Cena Rudolfa Eitelbergera za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci a na Olomoucku za léta 1990—2008 – fotografie a další informace naleznete na stránkách O. s. Za krásnou Olomouc zde .

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*