Cenu za architekturu dostala tělocvična u gymnázia na Pohořelci

Praha 25. října (ČTK) – Nejlepším architektonickým počinem na území městské části Praha 6 se stala tělocvična Gymnázia Jana Keplera. Výsledky soutěže při dnešním slavnostním udílení cen oznámila starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Porota složená z odborníků vybírala z deseti projektů. Fotografie posuzovaných staveb jsou v rámci festivalu Architecture Week Praha 2011 k vidění na výstavě v Písecké bráně v Praze.
Autorem projektu je atelier SPORADICAL (doplněno Stavbaweb).

Vítězný projekt měl silnou konkurenci. Architekti mu dali přednost před novou budovou fakulty architektury ČVUT z ateliéru "první dámy české architektury" Aleny Šrámkové. Zvítězil i nad dřevěným zahradním domkem v Šáreckém údolí nebo nízkoenergetickou stavbou Mateřské školy Velvarská.

Tělocvična vyrostla vedle funkcionalistické budovy gymnázia na Pohořelci v roce 2009. Půdorys betonové haly navrhla architektonická kancelář Sporadical podle rozměrů školního basketbalového hřiště. Toalety, šatny a ostatní zázemí je umístěno ve staré budově. Na zelené střeše stavby vznikla terasa, které je bezbariérově přístupná z knihovny ve třetím podlaží.

"Stavbu jsme vybrali, protože velmi vhodně doplňuje areál. Je jednoduchá, střídmá a zapadá do okolí," řekl na vyhlášení výsledků člen poroty Luboš Pata. Zatímco vnějším stěnám dominuje šedá barva, pro interiér architekti zvolili světle modrou. Výrazný prvek tvoří prosklená plocha na východní fasádě, na níž jsou umístěny slunolamy.

Autoři vítězné stavby převzali od starostky pamětní plaketu a odměnu ve výši 50.000 korun.

Doplněno Stavbaweb:
Autor stavby: SPORADICAL architektonická kancelář
Adresa: Parléřova 2, Praha 6-Hradčany
Investor: Odbor městského investora MHMP
Projekt: 2005-08
Realizace: 2009
Projekt naleznete na stránkách autorů

zde

.

Novostavba tělocvičny Gymnázia Jana Keplera - Foto:  Sporadical
Novostavba tělocvičny Gymnázia Jana Keplera – Foto:  Sporadical

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*