(ČTK) – Cenu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí dnes dostala rozhledna a vestibul Muzea chmelařství v Žatci. Jejich autorem je tamní ateliér Huml & Vaníček, cenu mu udělil Klub za starou Prahu, který tak podeváté odměnil současné architektonické zásahy, jež jsou citlivé ke svému okolí.
Ze sedmi nominovaných staveb v hlasování poroty skončila na druhém místě rozdílem jediného hlasu stavba galerie Závodný v Mikulově od místního architekta Štěpána Děngeho. Třetí v hlasování skončil pěší Tyršův most v Přerově navržený Alenou Šrámkovou, Lukášem Ehlem, Tomášem Koumarem a statiky Milanem Komínkem a Ladislavem Dvořákem.
Zvláštním rysem letošní Ceny Klubu za starou Prahu byl fakt, že se jí ve velké míře zúčastnily výtvory místních architektů, tedy těch, kteří nemají své kanceláře v Praze nebo v Brně, a nemohou proto těžit z výhod, jaké soudobé architektuře poskytují tradiční architektonická centra.
Založení žateckého muzea dalo v roce 1997 podnět k záchraně celé tamní čtvrti, která sousedí se středověkým jádrem města. Nové stavby stojí v rozsáhlém areálu starých sušáren chmele. Architekti pro stavbu vestibulu použili mohutnou dřevěnou konstrukci a pokryli ho stříbřitým perforovaným plechem jako materiálem evokujícím industriální dějiny novodobého žateckého chmelařství.
"S tradičními formami sušáren chmele ve svém sousedství se minimalistický hranol vestibulu dobře snáší a dovede jejich soubor obohatit. Podobný industriální a minimalistický charakter architekti vtiskli i nedaleké veřejně přístupné rozhledně," uvedl historik architektury Rostislav Švácha, který předsedal porotě.
Připomněl, že na stavbu věžových budov poblíž historické zástavby hledí klub s krajní nedůvěrou, soudí, že například v Londýně či Paříži takové doplnění historické zástavby nedopadlo dobře. "V případě žatecké rozhledny se však klub přesvědčil o jejím úměrném měřítku i o tom, že panorama historického Žatce stavba nijak nepoškozuje, ba naopak široké veřejnosti zpřístupňuje jeho krásu," míní Švácha.
Klub za starou Prahu podle něj vyzdvihuje nejen objekty, které v původním kontextu "dobře vypadají", ale které také danému místu přinesou nějaký další prospěch, novou užitečnou funkci. To podle Šváchy letos splnily všechny nominované stavby.
Související články:
- HUML & VANÍČEK: Renesanční sladovna v Žatci 30.5.2012
- HUML & VANÍČEK: Chrám chmele a piva v Žatci 15.11.2011
- Muzeum Homolupulů v Žatci 17.7.2009
- Přerované již mohou využívat nový Tyršův most přes řeku Bečvu 9.5.2012
- Tyršův most v Přerově 2.5.2012
- Přerov zahájil dlouho plánovanou stavbu Tyršova mostu přes Bečvu 1.9.2010
- Demolice lávky kvůli stavbě Tyršova mostu začne koncem listopadu 12.10.2009
- Cena Klubu Za starou Prahu Za novou stavbu v historickém prostředí pro rok 2012 30.1.2013
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.