Ceny stavebních prací kvůli krizi spadly až o desítky procent

Stavební firmy jdou do boje o zakázky ve srovnání s minulými roky s cenami až o 35 procent nižšími.

Ceny stavebních prací v pozemním stavitelství, do kterého patří výstavba budov a bytů, kvůli hospodářské krizi spadly až o desítky procent. V některých případech klesly o desetinu, v jiných ale stavební firmy jdou do boje o zakázky ve srovnání s minulými roky s cenami až o 35 procent nižšími. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi stavebními firmami a odborníky mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle. „Z našich statistik vyplývá, že ceny stavebních prací v oblasti pozemního stavitelství klesly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku v řádech desítek procent,“ řekl ČTK zástupce ředitele stavební firmy Unistav Martin Řehůřek.

Potvrdil to i projektový manažer Jones Lang LaSalle Ondřej Štěrbák. Zprávy z trhu podle něj hlásí, že v současné době jsou výsledné ceny zakázek v porovnání s roky stavebního boomu 2007 a 2008 o deset až 35 procent nižší. Cenový rozptyl způsobuje různorodost zakázek. „Zatímco cena zateplení fasády bude z velké části ovlivněna dramatickým propadem cen izolačních materiálů, na cenu ocelového mostu bude mít cena izolace téměř nulový vliv,“ řekl Štěrbák.


Do cen podle projektového manažera promluvila hospodářská krize. „Významná část snížení cen je též dána vlivem nemilosrdné konkurence na stavebním trhu, kde došlo ke snížení koordinačních marží vyššího dodavatelství až na úplné minimum. Místo předpokládaného zisku je v nynější době většina firem motivována především snahou o přežití,“ uvedl Štěrbák.


S tím souhlasí i Řehůřek z Unistavu. „Protože české banky téměř zastavily financování developerských projektů a investice soukromých podnikatelů do nové výstavby nemovitostí jsou velmi omezené, zažíváme nyní všichni ve stavebnictví tvrdý konkurenční boj,“ řekl ČTK. „V této soutěži je však jediná cesta k vítězství – snížení ceny,“ dodal. O deset procent musela jít v pozemním stavitelství dolů s cenami i tuzemská stavební jednička Skanska CS, sdělila ČTK ředitelka komunikace firmy Lucie Nováková.


Ceny prací snižují také levnější stavebniny. Například tepelně izolační materiály, zdící tvárnice nebo ocelových výrobky zlevnily podle odborníka Jones Lang LaSalle v řádech desítek procent. U dalších stavebních vstupů, jako například v případě betonu, zemních prací či energií, ceny klesly o jednotky procent.


Odhadnout další vývoj cen podle experta poradenské firmy odhadnout nelze. „Je nemožné odhadnout vývoj do budoucna. Dá se předpokládat, že se zároveň s odezněním současné krize a společně s rozběhnutím stavebního trhu, začnou ceny zvyšovat. Neznámou v této rovnici je, kdy dojde k odeznění současné krize a jaký bude další vývoj,“ řekl expert.


Stavebníci ale odhadují, že další pokles cen za stavební práce již tak výrazný nebude, protože firmy už údajně nemají kam ustupovat. „Myslím že další pokles cen již nebude tak výrazný, jak tomu bylo v posledním půlroce, vzhledem k tomu že většina dodavatelů již obchoduje na hranici svých výrobních nákladů,“ uzavřel Řehůřek z Unistavu.

Zdroj: Zpráva ČTK 7.6.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*