Ceny Young Architect Award vyhlášeny

(ČTK) – Šest architektonických projektů včera dostalo v Galerii Jaroslava Fragnera cenu Young Architect Award pro autory do 33 let. Mezi oceněnými je i práce, která byla ve veřejném prostoru jen krátce – vyhlídková lavička Grosseto autorů Víta Šimka a Štěpána Řehoře z ateliéru H3t architekti umožňovala pár dní lidem na Alšově nábřeží obdivovat panorama Prahy, které jinak znemožňuje na Vltavě kotvící rozměrná plovoucí restaurace.


Vyhlídková lavička Grosseto autorů Víta Šimka a Štěpána Řehoře z ateliéru H3t architekti umožňovala pár dní lidem na Alšově nábřeží obdivovat panorama Prahy, které jinak znemožňuje na Vltavě kotvící rozměrná plovoucí restaurace.
Lavičku z nábřeží architekti vyzdvihli na jednoduchou ocelovou konstrukci – aby z ní bylo možné "přehlédnout nepřehlédnutelnou plovoucí restauraci a pizzerii". "Po pár dnech zmizela, nevíme kam, ale předpokládáme, že ji nechala odstranit restaurace," řekl ČTK architekt Vít Šimek. Instalací chtěli upozornit na to, že soukromý podnik na řece znemožňuje lidem na nábřeží vnímat panorama Hradčan, tedy jinak běžně přístupný a sdílený veřejný prostor.

"Tématem soutěže byl veřejný prostor. Porota s vypisovatelem ale letos přenechala iniciativu na soutěžících, aby hledali konkrétní problémové lokality" řekl předseda poroty Tomáš Pilař z ateliéru Kuba & Pilař architekti. Porota si jako měřítko hodnocení stanovila objevení místa a využití jeho skrytého potenciálu. Soutěž měla dvě kategorie, první s názvem Místa – školní práce nabídla konkrétní zadání připravená zastupiteli měst a obcí. Druhá kategorie Iniciační studie umožnila účastníkům zvolit si vlastní problematickou lokalitu.

Nejvyšší cenu (Beton Brož Young Architect Award 2013) získala práce na zlepšení okolí stanice metra Nádraží Holešovice v Praze. S názvem Prefa kompaktní město s ní soutěžil Šimon Brabec, který navrhoval areál bývalé panelárny proměnit v zastavěnou městskou čtvrť s odkazem na industriální minulost místa.

Brnu se věnovala dvojice slovenských autorů, kteří získali vysoké hodnocení poroty za funkční nápad, jak oživit břehy brněnské řeky v prostor k odpočinku a relaxaci obyvatel města. Projekt Martina Machaly a Jany Matlovičové Revitalizace řeky Svratky dostal Cenu rektora ČVUT. Stranou pozornosti nezůstala ani malá města, která se rovněž potýkají s urbanistickými neduhy. V soutěži zabodovaly studie navrhující originální rozšíření historického centra Litomyšle (Lukáš Koubek – Cena architekta Josefa Hlávky) a Poličky. Druhá uvedená práce (Malé typologie v Poličce autorky Terezy Scheibové) si vysloužila prvenství v několika kategoriích.

Výstava soutěžních projektů potrvá v Galerii Jaroslava Fragnera do 29. září a poté bude do dubna 2014 putovat po dalších městech.

Doplněno Stavbaweb:
Přihlášené práce do soutěže – přehled

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*