CERGE: Ceny nemovitostí v ČR nadhodnocené, lze čekat pokles

Vyplývá to z výzkumu realitního trhu prováděného v Centru pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE).

Ceny tuzemských nemovitostí jsou údajně nadhodnocené, a lze tedy očekávat jejich pokles. Vyplývá to z výzkumu realitního trhu prováděného v Centru pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání (CERGE), oznámila v tiskové zprávě Akademie věd ČR. Přesto se ale experti z centra zdráhají popsat situaci na trhu jako „realitní bublinu“.

„Nejviditelnějším příznakem ‚bubliny‘ je prudký nárůst cen, který však v CERGE nezaznamenali,“ píše se v tiskové zprávě. Výzkumníci z CERGE předpokládají, že vlivem rostoucí inflace a nižšího růstu hrubého domácího produktu v poslední době se poptávka po bydlení sníží a jeho ceny ještě více klesnou. Většina developerských firem nyní skutečně čelí snížení poptávky po nových bytech až o třetinu. Zákazníci totiž vyčkávají, až developeři zlevní.

V situaci připomínající zákopovou válku ale realitní společnosti zatím stále ještě tvrdí, že raději než ke snížení cen přistoupí k zastavení výstavby. Podle některých odborníků z realitního trhu je však možné od developerů získat slevy z nabídkových cen již i v případě nových bytů.

Realitní firmy se snaží rozhýbat váznoucí prodeje nových bytů nejrůznějšími akčními slevami a bonusy, v některých případech i v podobě auta. Firma Ekospol dnes například oznámila snížení cen třípokojových bytů v jednom ze svých pražských projektů o 250 000 korun. Finep zase na svém webu nabízí slevu na některé neprodané byty, která u těch nejdražších může činit téměř 777 000 korun.

Ceny bydlení se podle expertů z CERGE šplhaly nahoru zvláště rychle v roce 2007, kdy se v Praze podle nich zvýšily v případě standardního bytu o 68 metrech čtverečních v průměru o 22 procent. Mimo metropoli prý dokonce o 34 procent. „A to po letech zpomalení růstu a navzdory jiným ekonomickým ukazatelům – nájmům, nákladům, příjmům domácností,“ poznamenali výzkumníci.

Nabídkové ceny pražských bytů klesly podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu v posledních třech měsících loňského roku poprvé od roku 2005. Ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím byly nižší o 1,7 procenta. Také v rámci celé republiky se nepřetržitý růst cen trvající od roku 2005 téměř zastavil.

Zdroj: Zpráva ČTK 24.2.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*