Cestovat se dá za krásami, ale také za ošklivostmi architektury

Fotogalerie ke článku (1)

Věž Montparnasse (vlevo) v Paříži

Věž Montparnasse (vlevo) v Paříži
Celá fotogalerie (1)

Desetibodový seznam budov a památek, které jsou podle uživatelů servru Virtual Tourist ty nejošklivější.

Lidé většinou cestují za památkami a budovami považovanými za nejkrásnější. Uživatelé serveru VirtualTourist.com ale sestavili desetibodový seznam budov a památek, které jsou podle nich ty nejošklivější. Člověku se mohou líbit, může je nenávidět, ale v každém případě je četba seznamu zábavná, řekl manažer Giampiero Ambrosi.

Seznam údajně nejméně přitažlivých architektonických míst přinesla agentura Reuters:

1. Radnice města Bostonu v americkém státě Massachusetts. Tato betonová stavba vznikla v 60. letech minulého století a je kritizována za bezútěšný vzhled a nesourodost vzhledem k okolí.

2. Věž Montparnasse v Paříži podle většiny zohavuje město považované za neúžasnější na světě. Z jejího 56. patra je výhled na celou Paříž a do vzdálenosti 40 kilometrů. Podle těch nejzarytějších odpůrců má smysl tuto vyhlídkovou terasu vyhledat zejména proto, že je to jediné místo, z něhož lze spatřit Paříž bez tohoto mrakodrapu.

3. Zlatá podkova ve finském městečku Tuuri. Je umístěná nad druhým největším finským nákupním střediskem. Má přinášet štěstí všem, kdo do Tuuri zavítají.

4. Katedrála v anglickém Liverpoolu. I když je její interiér docela velkolepý, místní lidi už musí unavovat vtipy o vesmírné lodi.

5. Autobusové nádraží na newyorském Manhattanu. Ti, kdo se ocitnou v tomto železném obru, jsou v pokušení ptát se, kdy že to bude dostavěno. Jenomže je to už hotové.

6. Věže na madridském Kolumbově náměstí Torres de Colón. Tato gigantická dvojice připomínající solničku a pepřenku se mnoha Madriďanům nelíbí. Na střechách je spojuje betonová struktura s dvěma hroty, kvůli níž místní věžákům říkají El Enchufe neboli zástrčka, jelikož se tomuto předmětu značně podobá.

7. Muzeum umění v lichtenštejnském Vaduzu. Pro někoho triumf minimalistické architektury, pro další krabice, z níž bolí oči.

8. Budova skotského parlamentu v Edinburghu. Je postavená z kamene, dubového dřeva a bambusu a je předmětem mnoha debat.

9. Birminghamská ústřední knihovna je považovaná za příklad architektonického brutalismu. Je z betonu a skla a o její demolici se hovoří už mnoho let.

10. Socha Petra Velikého v Moskvě. Tyčí se do výše patnáctipatrového domu a jejím autorem je ruský kontroverzní umělec Zurab Cereteli. Nabízel například sochu Kryštofa Kolumba Spojeným státům, které ji opakovaně odmítly.

Zdroj: Zpráva ČTK 17.11.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*