changing the face — Nová scéna Národního divadla

IDEOVÁ ARCHITEKTONICKÁ SOUTĚŽ
Vyhlášení architektonické soutěže

Nová scéna se po 17 letech vrací pod správu Národního divadla. U této příležitosti vedení ND připravuje řadu akcí, jak budovu Nové scény více přiblížit veřejnosti. Na podporu těchto aktivit společnost DuPont vyhlašuje pod záštitou Ondřeje Černého, ředitele Národního divadla, veřejnou ideovou soutěž na návrh pláště Nové scény Národního divadla za použití fasádních materiálů DuPont.


Plánovaná rekonstrukce (nejen) akusticky nevyhovující budovy Nové scény byla zatím odložena. Tuto dobu je možné využít k odborné a věcné diskusi o nové podobě Nové scény. Proto se společnost DuPont rozhodla vyhlásit ideovou architektonickou soutěž a vyzvat tímto architekty, aby se do této diskuse zapojili.

Architekti dostávají možnost tvůrčím způsobem, zcela svobodně a bez jakýchkoliv pragmatických omezení pracovat na transformaci fasády Nové scény Národního divadla. Soutěž by měla být také ukázkou možností, jak začlenit moderní architekturu do původní historické zástavby.

Jedinou podmínkou jsou použité materiály — fasáda musí být navržená s využitím fasádních systémů společnosti DuPont – DuPontâ?¢ Corian®, DuPontâ?¢ SentryGlas® Expressions, DuPontâ?¢ SentryGlas®, DuPontâ?¢ Alesta® a DuPontâ?¢ Climate Systems.

Soutěžní práce bude vyhodnocovat mezinárodní porota ve složení Ondřej Černý / ředitel Národního divadla, Robert Erlac / BRT Architekten, Michal Froněk / Olgoj Chorchoj, Zdeněk Lukeš / historik architektury, Jean-Christophe Masnada / Atelier King Kong, Wlodzimier Sobon / DuPont Building Innovations.

Zdeněk Lukeš o účelu a poslání soutěže
Původně stávaly v tomto místě klasicistní domy s jednoduchými fasádami, k nimž komponoval Josef Zítek svůj geniální projekt Národního divadla. V komunistické éře převládl názor, že „obyčejné“ domy musí nahradit nová výrazná dominanta. Vítězem dvou soutěží na víceúčelový sál, který tu měl původně stát, byl někdejší významný funkcionalista Bohuslav Fuchs. Ten ale zemřel dříve, než mohl vypracovat definitivní návrh. Po různých peripetiích byl pak projekt svěřen architektu Pavlu Kupkovi, který je také autorem obou dalších budov za Novou scénou. Ani jeho kontroverzní návrh však nebyl realizován, nakonec bylo na poslední chvíli rozhodnuto, že zde bude stát nová, menší scéna pro Národní divadlo, a zakázku získal architekt Karel Prager (1923—2001), autor řady výrazných budov té éry (Federální shromáždění, Makromolekulární ústav aj.). Na dlouhé přípravy nebyl tehdy čas, a tak vznikl narychlo jakýsi hybrid — těžkopádné těleso s kamenným pláštěm, který byl ještě překryt skleněnými panely. Nejde tedy bohužel o translucentní fasádu, jak se na první pohled zdá. Rovněž řešení interiérů má řadu provozních vad. Budova byla po dokončení veřejností i odborníky přijata s velkými rozpaky a obecně se soudí, že není důstojným sousedem neorenesančního skvostu — Národního divadla. Transformace průčelí Nové scény je tak zajímavou výzvou pro mladé architekty.Základní termíny a podmínky soutěže

Vyhlášení soutěže: 21. září 2009 od 18.00 hod.
Soutěž bude oficiálně vyhlášena na semináři, který se koná v rámci festivalu Architecture Week v budově Mánesu, Masarykovo nábřeží 250, Praha 5. Seminář povede Anne-Line Citerne, projektová manažerka DuPont Building Innovations pro Evropu, Střední východ a Afriku.

Termín odevzdání návrhů: 15. ledna 2010 do 12.00 hod.
Práce se odevzdávají osobně nebo odešlou kurýrem či poštou k rukám Sekretáře soutěže.


Hodnocení prací a vyhlášení výsledků: únor 2010
Mezinárodní porota se sejde do konce února 2010 a autoři ohodnocených prací budou obratem informováni. Výsledky budou vyvěšeny na stránkách www.dupont.cz.

Výstava
Z odevzdaných soutěžních prací bude ve spolupráci s Národním divadlem uspořádána veřejnosti přístupná výstava na piazettě Národního divadla.

Soutěžní podmínky jsou schválené Českou komorou architektů.

Více informací a podmínky ideové architektonické soutěže najdete na www.dupont.cz.


Materiály předepsané pro architektonickou soutěž
Changing the face — Nová scéna Národního divadla 

* DuPontâ?¢ Corian®
DuPontâ?¢ Corian®, exkluzivní produkt společnosti DuPont, je kompozitní materiál, který dokonale kombinuje funkčnost s estetickými vlastnostmi a je určen pro povrchové interiérové i exteriérové aplikace v soukromé i komerční sféře. DuPontâ?¢ Corian® je využíván architekty a designéry po celém světě pro návrhy nábytku, osvětlení, interiérového designu, ale také k opláštění budov.

â?¢ Bezespárové spojování a neporézní struktura zabraňuje množení bakterií a plísní
â?¢ Dokonale hladký a nenasákavý povrch se snadno udržuje a čistí
â?¢ Snadná opracovatelnost a tvarovatelnost
â?¢ Při spojování umožňuje docílit téměř neviditelných spár
â?¢ Po dlouhou dobu si uchovává atraktivní vzhled i vlastnosti
â?¢ Při poškození nebo poškrábání častým používáním je původní hladký povrch snadno obnovitelný
â?¢ K dispozici je více než 100 barev, některé translucentní
â?¢ Velmi odolný proti vandalismu, má vynikající nárazovou houževnatost
â?¢ Je netoxický a inertní, při hoření neuvolňuje škodlivé zplodiny
â?¢ Recyklovatelný
www.corian.cz

* DuPontâ?¢ SentryGlas®
Zasklené plochy s mezivrstvami DuPontâ?¢ SentryGlas® jsou až stokrát pevnější než při použití tradičních mezivrstev z polyvinylbutyralu (PVB). Jsou oproti nim až pět krát silnější, odolnější vůči vlhkosti a méně náchylné k vadám okraje po laminaci. To znamená, že nyní lze i samotné sklo použít jako strukturní prvek. Postavte rozsáhlá a lehká zastřešení. Průhledné fasády. Neviditelné balustrády. Tyto výhody umožňují architektům navrhovat větší a prosvětlenější prostory a vytvářet struktury z nosných skleněných prvků vystavených vysokému zatížení. Zábradlí, schodiště, podlahy, stropy a fasádní konstrukce získají vyšší nosnost, delší životnost a lepší ochrannou funkci. Umožňují též použít sklo o menší tloušťce při stejné úrovni zatížení.

â?¢ Nižší hmotnost: až o 40 % v porovnání s tradičním laminovaným sklem
â?¢ Shodná nebo vyšší pevnost ve srovnání s monolitickým sklem
â?¢ Vyšší odolnost umožňuje použití s volnými hranami a zajišťuje kompatibilitu s těsnicími materiály
â?¢ Lepší vlastnosti v případě rozbití: pevnost mezivrstvy udrží střepy na místě. Mezivrstva má vysokou nosnost
www.sentryglas.com


* DuPontâ?¢ SentryGlas® Expressions

Patentovaná metoda inkoustového tisku ve vysokém rozlišení umožňuje plně barevný digitální tisk dekorativních mezivrstev DuPontâ?¢ SentryGlas® Expressions. Díky tomu lze vytvářet vysoce kvalitní reprodukce obrazů a textur uvnitř laminovaného skla. K dispozici je široká škála motivů i velmi jemné barevné přechody. Základ je tvořen transparentními až bílými, průmyslově prověřenými mezivrstvami z PVB. Díky technologii SentryGlas® Expressions lze vkládat textury, loga a obrázky do nejrůznějších zasklených ploch, například vstupních dveří, stropních panelů, balustrád nebo dělicích stěn. Zároveň jsou zachovány výhody laminovaného bezpečnostního skla: bezpečnost, ochrana, odolnost proti povětrnostním vlivům, bariéra proti UV záření a hluku, nižší ohřev prostoru slunečními paprsky a nižší tepelné ztráty.
www.sentryglas.com


* DuPontTM Tyvek®
DuPontTM Tyvek® je recyklovatelná, netkaná hydroizolační fólie, která poskytuje rezidenčním i komerčním budovám bariérovou ochranu, trvanlivost a prodyšnost. DuPontTM Tyvek® se skládá z unikátní funkční vrstvy, které zajišťuje přirozenou paropropustnost, ale zároveň voděodolnost, odolnost vůči UV záření a obecně extrémní odolnost vůči poškození. DuPontTM Tyvek® nabízí jistotu a bezpečí díky své spolehlivosti a bezproblémové instalaci. Od svého objevu před více než 40 lety významně ovlivnil způsoby navrhování, stavbu a skladbu střech a fasád.

* DuPontTM Tyvek® UV Facade
DuPontTM Tyvek® UV Facade je vyspělá, extrémně lehká, pružná a snadno instalovatelná pojistná hydroizolace, která zajišťuje dlouhodobou ochranu otevřených nebo větraných fasád obložených dřevem, kovem, kamenem nebo jinými materiály. DuPontTM Tyvek® UV Facade je větro- a vodotěsná, ale paropropustná fólie. Chrání izolaci a konstrukce ve stavbách před škodlivými vlivy, kterým jsou neustále vystaveny, především UV záření, které může poškozovat dlouhodobé vlastnosti větrotěsných ochranných fólií. DuPont TM Tyvek® UV Facade má prokazatelnou dlouhodobou UV odolnost (byla mu udělena značka CE pro použití v otevřených fasádách), jeho odhadovaná životnost přesahuje 50 let a může zůstat během výstavby nezakryta až 4 měsíce beze ztráty garantovaných vlastností.


* DuPontTM Climate Systems
DuPontTM Climate Systems je inovativní řešení pro hydroizolace budov, které snižuje spotřebu energie až o 15%, a nabízí komfortnější bydlení po dobu celého roku. Systém je založen na dvou nových, vyspělých materiálech: DuPontTM Tyvek® Enercor® difúzně otevřená pojistná hydroizolace s metalizovaným povrchem pro střechy a fasády, která vykazuje vysokou odrazivost sálavého tepla (povrch s nízkou emisivitou) a zároveň má vynikající paropropustnost a DuPontTM AirGuard®, parotěsná fólie pro regulaci vodních par s metalizovaným povrchem s emisivitou pod 10%. Tyto dva materiály jsou určeny k použití v kombinaci s tradičními izolačními materiály na vytvoření větrotěsných plášťů s vynikajícími ochranou proti vnějším povětrnostním vlivům, vnitřní kondenzaci a tepelným ztrátám. Kombinace membrán DuPontTM Tyvek® Enercor® a DuPontTM AirGuard® zlepšuje tepelně izolační vlastnosti budovy až o 15%. DuPontTM Tyvek® Enercor® odráží až 85% sálavého tepla v létě, a tak při správném větrání pomáhá udržovat tepelnou pohodu obydlí. Přestože se jedná o vyspělé technologie, velmi snadno se instalují na střechy i fasády a jsou vhodné pro použití v novostavbách i při rekonstrukcích.
www.tyvek.cz


* DuPontTM Alesta®
DuPontTM Alesta® je skupina dekorativních a ochranných práškových barev určených pro ty konstrukční díly v interiéru i exteriéru, které jsou přímo vystavené povětrnostním vlivům, například silnému slunečnímu záření nebo srážkám. Tyto barvy jsou ekologické, vyvinuté na bázi komponentů šetrných k životnímu prostředí.

â?¢ Dlouhodobá odolnost proti povětrnostním vlivům
â?¢ Snadno se nanáší i na okraje, do rohů a složitých oblastí
â?¢ Efektivní a úsporné, 100% efektivita nanášení
â?¢ Ekologické, bez rozpouštědel a halogenů
â?¢ 100% recyklovatelné
â?¢ Široká škála dekorů, různé možnosti designu
â?¢ Vynikající odolnost proti graffiti
â?¢ Antibakteriální — vhodné pro použití ve veřejných prostorech
www.alesta.dupont.com


Zdroj: TZ DuPont, Happy materials, s. r. o., 10.9.2009, doplněno 30.9.2009


Související články:
Architekti mohou soutěžit o podobu fasády Nové scény

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*