Chata Kostka u Humpolce

Investoři se obrátili na naše 0,5 Studio na základě návrhu typových chatek. Ty jsme v roce 2020 navrhli ve spolupráci s firmou Chytrý dům s.r.o. Zadáním této realizace bylo použít stejný koncept na půdorysu chaty, která již dosloužila, a využít tak stávající kamennou základnu o rozměrech 7 x 5 m. Původní návrh byl modifikován na návrh o ploše 2 x 30 m2. Racionální tvar dvoupodlažní kostky je ideální pro rodinnou rekreaci s krásným výhledem do vzrostlé zahrady.

Při zpracování menších domů není důležité, kolik m2 prostoru se řeší, ale jak je prostor definován a využit. Pro návrh jsou charakteristické kontrasty a dialogy, jednak mezi zahradou a domem, ale také mezi exteriérem a interiérem. Chata v některých momentech tvoří výrazný kubus, jindy zase díky černé fasádě maximálně splývá s přírodu. Díky laťování z opáleného dřeva se povrch domu mění pod úhlem dopadajícího světla a jeho členitost může evokovat kůru stromů z okolí místa, kde dům stojí.

Do chaty se vstupuje skrze posuvné dveře z terasy. Přízemí je koncipováno jako společný prostor pro vaření, stolování i odpočinek. Najdeme zde také WC se sprchovým koutem a technickým zázemím pod schody do patra. Na výraznou kuchyňskou linku zde navazují kamna, která slouží nejen k vaření, ale také mohou za chladnějších dní prostor zaplnit uklidňujícím praskáním ohně. Dominantním prvkem přízemí jsou velká prosklená okna, po jejichž odsunutí dochází k propojení interiéru s terasou. Ta se v létě stává součástí obytného prostoru a maximálně propojuje dům s přírodou. Patro pak slouží především ke spánku a uložení osobních předmětů. Pásové okno zde umožňuje výhled do krajiny.

V celém interiéru jsou použity smrkové palubky; ty vytváří atmosféru, která k chataření patří. Bylo dbáno na každý detail provedení. Z dřevěného interiéru vystupují černé technické prvky zpracované zámečnicky. Hra s rastrem a členěním na stropě v přízemí příjemně formuje prostor. Závěrem je nutné zmínit, že návrh a realizace vznikly v úzké spolupráci mezi architektem a realizační firmou Chytrý dům s.r.o., která zpracovávala i konstrukční projekt. Tento postup při návrhu dřevostaveb uplatňujeme dlouhodobě. Díky odladění projektu již ve fázi studie se daří dotáhnout návrh do konce, a to včetně detailů v interiéru, které ve výsledku definují kvalitu stavby a příjemné využívání domu.

Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Peter Fabo

Návrh: 0,5 Studio
Projekt a realizace: Chytrý dům s.r.o.
Plocha: obytná plocha 60 m2, terasa 20 m2
Projekt: 2020
Realizace: 2022–2023

2 Komentářů

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Ten zmiňovaný Klaus amatérskou privatizací, neprivatizací bank, popíráním Oteplování a pomlouváním eura se ve všem zmýlil. A motat ho do Chaty Kostka může jen ten, který si myslí, že rozumí všemu, ale asi spíš nerozumí skoro ničemu.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Tvar tohoto obydlí rozhodně nevzbuzuje líbivé představy. Z pohledu odborného to není dobré řešení a odporuje obecným zásadám navrhování praktického bydlení. To jest i s minimální potřebou údržby. Kdo nechce, ten nepochopí. Pařezová chaloupka Křemílka a Vochomůrky je pragmatický základ pro lidské obydlí, než přišly výškové bytové domy a to jen proto, že se lidstvo hloupě a neomezeně i nepromyšleně přemnožilo a dodnes nenašlo způsob záchrany vlastní existence před tímto kobylkovým principem reprodukce. Že se zničí i bez přispění samotné Planety (výbuch megasopek), to se již tuší, ale pořád se o změnách jen žvaní na půdě OSN a mezitím se vedou války typu Rusko, nebo islám vers.svět, případně nacionalistické touhy ješitných maniaků v čele Číně vers. tvůrčí svobodná existence člověka na Tchaiwanu. Takoví vadní lidé znemožní konstruktivní světové ujednání o tom, co udělat, abychom nezničili svoji vlastní planetu. Vemi hezky ten problém myšlení vůdců a boháčů přiblížil nastupující prezident Klaus v lednu před svým druhým prezidentským mandátem. Stojí zato si záznam najít. No ale podívejte, kam jsem se od té hranaté ošklivky dostal! To se mi stává pořád. Asi vada.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*