Chipperfieldovo muzeum současného umění v jihovýchodní Británii

Britové zápasí o Bilbao efekt: dříve bylo pobřežní městečko Margate oblíbeným cílem výletů na jihovýchodě Anglie. Ale pak příliv turistů stále slábl. Teď to má změnit prestižní stavba nedávno otevřeného Turnerova muzea od Davida Chipperfielda.

Střízlivá budova galerie má přinést přímořským lázním nový život. Město zápasí s více než dvacetiprocentní nezaměstnaností – tak tedy Bilbao goes Britain, jak napsal baunetz. Ovšem na rozdíl od třpytivé muzejní štiky Franka O. Gehryho na baskickém pobřeží, dojímá Chipperfieldova novostavba strukturovanou jednoduchostí. Haly s pultovou střechou vystavěné na šesti pravoúhlých půdorysech v profilu připomínají továrnu s šedovými střechami. „Chtěl jsem, aby budova měla něco nevinného, naivního. Je podřízena přísné geometrii a neměla by vědomě vyzařovat nic neskromného, mondénního,“ vysvětluje Chipperfield. Proto i vnitřní prostory byly založeny na prostotě uměleckých ateliérů.
Jméno muzem dostalo po britském malíři Williamu Turnerovi, který v lázních Margate strávil dětství. Lodě, světlo a moře ovlivnily romantické krajinomalby umělce, který je považován za předchůdce impresionistů. Turner byl přesvědčen, že v okolí Margate je nejkrásnější nebe v Evropě. Pravidelně navštěvoval pobřeží i jako dospělý a bydlíval v hostinci na přístavní hrázi. Na stejném místě je nyní zřízeno muzeum, které stojí před toutéž drsnou krajinou, která v 19. století sloužila malíři jako inspirace. Zvláštní světlo místa bylo také výchozím bodem pro návrh muzea, jak říká Chipperfield: „Galerijní okna nechávají severní světlo vstoupit – a tak dostávají světlo z moře do prostoru.“
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*