Christ & Gantenbein: Most pro pěší v Basileji

Původní most z roku 1963, první lanový most ve Švýcarsku, už zeslábnul a poté, co se v roce 2007 přetrhlo jedno z jeho šesti lan, nebyla jeho rekonstrukce možná (Foto od Stefana de Maddaleny starého mostu po přetržení lana). Přes řeku Birs nyní vede z Basileje do Birsfeldenu nový most pro pěší od basilejské architektonické kanceláře Christ & Gantenbein, jejíž návrh zvítězil v soutěži vypsané roku 2010.

Foto: Roman Keller

Při prvním pohledu si člověk mostu sotva všimne, tak je křehký a tak nenápadně se houpe nad řekou. Všechno na tomto mostě je útlé a redukované. Opisuje hladký oblouk nedaleko od přehrady z padesátých let, na kterou se architekti formálně orientovali. Na obou březích vede přechod k rozlehlým loukám, Birs tady vtéká do Rýna.

Foto: Roman Keller

Dvě pole o rozpětí 20 a 50,5 m sestávají z téměř 5 metrů širokých, ale jen 68 cm vysokých hermeticky uzavřených ocelových boxů. V příčném směru je most položen na pohyblivých opěrách na Birsfeldské straně a pevných na Basilejské. Mezi tím je nakloněná, směrem dolů se zužující ocelová deska jako podpora, která je betonovým kloubem spojena se starým základem lanového mostu.

Foto: Roman Keller

Za tmy pak tato skromná elegantní stavba předvádí jiný výkon: V tyčkovém zábradlí je zabudované osvětlení, které světlým pruhem sleduje křivku mostu.

Foto: Roman Keller Foto: Roman Keller

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*