Chrudim by měla rekonstruovat smuteční síň a upravit její okolí

Fotogalerie ke článku (1)

Chrudim - obřadní síň (2004) - zdroj: internet

Chrudim - obřadní síň (2004) - zdroj: internet
Celá fotogalerie (1)

Obřadní síň v Chrudimi by měla projít rozsáhlými stavebními úpravami, neboť již nevyhovuje požadavkům současné doby. Změnit by se mělo i okolí budovy v sousedství hřbitova na okraji města. Novinářům to řekl starosta Jan Čechlovský.

Obřadní síň pochází z 80. let minulého století. Podle studie zpracované společností Atelier K2  by měla být odstraněna nevyhovující čekárna, přistavěná k boku budovy, a další přístavek s kanceláří pohřební služby. Zmizí i zdi obklopující objekt. "Části síně se ubourají, aby stavba byla z architektonického pohledu čistá. Zachovává se původní architektura, vpředu by měla být dostavěna nová čekárna, který je navržená jako jednoduchá prosklená stavba, vzadu další část pro potřebné technologické zázemí," uvedl Čechlovský. Pro potřeby smuteční síně vznikne u budovy také uzavřený dvůr, za budovou pak malé atrium se zelení. Modernizovat by se mělo i vnitřní zázemí pro pozůstalé a sociální zařízení, které například neumožňuje přístup vozíčkářů.

"Chceme také, aby architekti navrhli řešení okolí. Upravit by se měl nástup do smuteční síně, příchozí cesta mezi hřbitovy, do asfaltového parkoviště by se také měly nasázet stromy," řekl Čechlovský.

V budoucnu by město mohlo do areálu začlenit zemědělské pozemky za smuteční síní, které zabíhají do plochy hřbitova. "Mohla by tam vzniknout rezerva pro hřbitov, nasázet stromy a byla by tam zelená plocha, která by ze smuteční síně umožňovala výhled do příjemného prostředí, nikoliv na orající traktory," uvedl starosta.

Radním se studie líbí, do konce května by se s ní měli seznámit zastupitelé. Náklady na modernizaci odhadují architekti přibližně na 26 milionů korun včetně demoličních prací.

Podle Čechlovského není nutné se zahájením úprav spěchat a je nutné je dobře připravit. Během stavby by bylo nutné smuteční síň uzavřít, nahradit by ji po tu dobu musela obdobná zařízení v Pardubicích, Skutči či Hlinsku.

Zdroj: Zpráva ČTK 25.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*