Chystanou koncertní síň zakreslí letos projektanti do mapy Brna

Chystaná stavba koncertní síně pro Brno, po které zhruba 100 let volají brněnští filharmonici, se o krok posunula. Městští radní tento týden schválili text smlouvy s architektonickou kanceláří, která zpracuje územní dokumentaci.

Zakázku získala architektonická skupina M1, která už na podobě Janáčkova kulturního centra pracovala. Před lety vyhrála mezinárodní architektonickou soutěž, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).
Dokumentace přijde na tři až čtyři miliony korun. Má být hotová letos. Územní dokumentace je pro budoucí stavbu podstatná. Bez územního rozhodnutí, o které s ní lze požádat, nelze získat evropské dotace, řekl Rychnovský.

Právě financování je přitom zatím nejslabším článkem záměru. Vybudování koncertní síně se zázemím má stát 1,2 miliardy korun, z toho třetina půjde na stavbu podzemních garáží, které by měl platit soukromý investor. Zbytek peněz však musí sehnat město. V jeho rozpočtu se dlouhodobě počítá se 200 miliony korun, stejnou částku by podle představitelů Brna mohl dát kraj. Další peníze však chybějí.

O stavbě Janáčkova kulturního centra se v Brně mluví léta. Kvůli finanční náročnosti vedení města v minulosti záměr odložilo. Rychnovský, který je ve funkci rok, však stavbu považuje za jeden z hlavních úkolů. „Abychom si mohli poslechnout třeba Glagolskou mši v novém koncertním sále,“ řekl dnes.

Janáčkovo kulturní centrum chce radnice postavit ve středu Brna vedle Besedního domu. Na místě je nyní parkoviště. Nová scéna se má stát domovskou pro Filharmonii Brno a operu a balet Národního divadla Brno. Nyní orchestr vhodné koncertní prostory nemá. „Vlastně vůbec nevíme, jak naše filharmonie zní, museli bychom jet do nějakého kvalitního sálu a poslechnout si ji tam,“ uvedla už dříve předsedkyně brněnského Spolku přátel hudby Alena Štěpánková Veselá.


Zdroj: Zrávy ČTK, 15. 4. 2009

Viz též: Plán brněnské koncertní síně se změní

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*