CITYBLOK

KDY: 30. dubna od 18:00
KDE: CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2
Za účasti: Zdeněk Hřib (primátor hl. m. Prahy), Petr Hlaváček (náměstek primátora hl. m. Prahy), Martin Špičák (kurátor výstavy)

Vernisáži výstavy CITYBLOK bude předcházet symbolické otevření areálu Emauz odstraněním železných mříží před vstupem do CAMPu. Mříž, která je kotvená do památkově chráněných plastik Miloslava Chlupáče, slavnostně odstraníme za účasti primátora Zdeňka Hřiba a náměstka primátora Petra Hlaváčka.
Happening a vernisáž proběhnou v úterý 30. dubna od 18:00.

O výstavě CITYBLOK:

Výstava se z velké části zabývá bariérami v prostoru. Parkovací automat, květináč, lavička, zábradlí, přechod pro chodce. Podobně jako je současný mediální a virtuální veřejný prostor plný informací, je městský veřejný prostor plný věcí.
CITYBLOK sleduje předměty, které nás ve městě obklopují, které významně ovlivňují jeho charakter a které jsme si přitom zvykli nevnímat. Protipovodňová zábrana chrání před záplavami, ale hyzdí krajinu. Betonové zátarasy brání teroristickému útoku, ale překáží v běžném užívání náměstí. Lampa svítí, ale přispívá ke světelnému znečištění.
Objekty, vytržené z kontextu, vyprávějí všední i nevšední příběhy, které jsou příčinou jejich existence a polemizují tak nad svou vlastní užitečností. Kladou přitom odvěkou otázku spojenou s životem ve městě. Komu vlastně patří město?

Událost na Facebooku

podle podkladů pořadatele

IPR odřeže mříže mezi sochami směrem do Vyšehradské ulice
(ČTK) – Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) dnes v 18:00 nechá ve svém areálu v Emauzích odstranit mříže směrem do Vyšehradské ulice. Sousoší, která jsou mezi mřížemi, nechá následně zrestaurovat. ČTK to dnes řekl ředitel IPR Ondřej Boháč. Do budoucna zmizí z okolí budov také další ploty a areál se otevře lidem. V budoucnu bude IPR rekonstruovat i samotné budovy od architekta Karla Pragera.

Mříže se mezi sochařskými díly od Miloslava Chlupáče objevily v roce 2008, vytvořily tak jakýsi plot a uzavřely areál. Na díle spolupracoval Chlupáč s architektem Pragerem. Jakmile budou mříže odstraněny, IPR začne hledat restaurátory, kteří sousoší opraví. Přesné náklady nejsou známy.

Podle Boháče mají v budoucnu zmizet z areálu i další bariéry a měl by být průchozí. To se týká například plotů, které jsou okolo budov směrem do Podskalí a do ulice Na Moráni.

Oprava čeká také tři Pragerovy budovy, ve kterých IPR sídlí. Ty mají mimo jiné problémy se statikou a zatéká do jejich konstrukce. IPR nechá nejprve posoudit stav budov a od výsledku zkoumání se bude odvíjet cena a složitost oprav. Cena opravy by se nicméně měla pohybovat v řádu stovek milionů korun. Kdy oprava začne, zatím nebylo určeno. Budovy z konce 60. let minulého století magistrát svěřil IPR od letošního 1. ledna.

IPR je městskou institucí, která se zabývá územním plánováním a urbanismem. Mimo jiné připravuje nový pražský územní plán. Podobnou organizaci mělo město od roku 1920, kdy vznikla Státní regulační komise pro Prahu a okolí. Od roku 1961 do roku 1994 existoval takzvaný Útvar hlavního architekta, na který navázal Útvar rozvoje města. Ten se v roce 2014 změnil na současný IPR. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů Kč.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*