CNN: Staroměstská mezi nejpůsobivějšími stanicemi metra v Evropě

(ČTK) – Pražskou stanici metra Staroměstská zařadili čtenáři webu zpravodajské stanice CNN mezi 12 nejpůsobivějších stanic podzemní dráhy v Evropě. Uchvátila je designem obložení tunelových stěn v podobě vydutých různobarevných kovových plátů, který mají společný všechny stanice trasy A. Nejúchvatnější evropskou stanicí je podle ankety CNN stanice Toledo v Neapoli, výtvarně věnovaná tématu vody a světla.

Stanice Staroměstská /metro A (zdroj foto: wikipedie, autor: cs:User:Limojoe)
Podle CNN si v evropské síni slávy zaslouží být všechny stanice trasy A pražského metra, Staroměstská je ale nejnavštěvovanější a nejfotografovanější. Stanice "áčka" vypadají, jako by vystoupily z filmu Mechanický pomeranč od Stanleyho Kubricka. Design podobný bublinkové fólii je ale podle CNN i konstrukčně funkční, protože zpevňuje kov.

Druhou nejpůsobivější stanicí v Evropě je podle čtenářů webu CNN zastávka Westfriedhof v Mnichově, kterou v roce 2001 obohatilo 11 ohromných svítidel vrhajících do okolí modré, žluté a červené stíny. Jako třetí se umístila stanice Komsomolskaja v centru Moskvy, kterou k jejímu okázalému baroknímu stylu a historické mozaikové výzdobě inspirovala Stalinova válečná řeč z roku 1941.

Mezi dalšími působivými stanicemi je například futuristický Westminster na nejtradičnějším místě Londýna nebo pařížská Palais Royal – Muséé du Louvre. Je zde také varšavská Plac Wilsona, která, jak podotýká CNN, vypadá, jako by ji postavilo UFO.

Doplněno Stavbaweb:
Staroměstská
Linka A

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*