Co všechno lze bezdrátově ovládat v rodinném domě?

Bezdrátové vypínače doma jsou praktická věc. Kdo je používá běžně nebo využil v místech, kam nevedou kabely, rozhodně nelituje. A co teprve úplně chytré vypínače. Jaké jsou možnosti bezdrátového ovládání?

Ego-n - 5designových řad a více jak 50 materiálových a barevných kombinací Ego-n - přehled designových snímačů

Co všechno se dá bezdrátově ovládat v rodinném domě?

Je třeba si říci, že na bezdrátové ovládání v domě můžeme nahlížet z různých pohledů. Jedním z nich je rozšíření běžné „drátové“ instalace o radiofrekvenční ovladače, které nám umožní umístit ovladač (vzhled jako běžný vypínač) na skleněné stěny, dřevěná obložení, pelesti postelí, dveře skříní apod. Tedy na místa, kam nemohou vést kabely nebo na místa, kde jsme původně s ovládáním, například osvětlení, nepočítali a nyní již nechceme podstoupit žádné stavební zásahy do zabydleného interiéru. V domě lze s nimi ovládat cokoliv. Osvětlení, žaluzie i rozličné spotřebiče. Ručním dálkovým RF ovladačem (např. velikosti klíčenky) i z jakéhokoliv místa v domě a blízkém okolí. Pohodlně z křesla v obývacím pokoji nebo ze zahrady.

Dálkové ovládače Ego-n - dvojnásobný tlačítkový snímač - chytrý vypínač
Ego-n chytrý vypínač - tlačítkový snímač s LCD

Radiofrekvenční ovladač může ovládat i více světelných a žaluziových okruhů najednou s předem naprogramovanou funkcionalitou a stát se tak scénickým ovladačem pro volbu různých, předem nastavených světelných scén, či odchodovým tlačítkem, které jediným stiskem vypne všechny světelné okruhy v domě a zapne EZS. Obecně je můžeme též nazvat chytrými nebo multifunkčními vypínači/ovladači. Je to nejvyšší úroveň RF bezdrátového dálkového ovládání. Nabízeny jsou např. pod značkou Ego-n® od ABB. Vypadají jako běžný vypínač, ale umí ovládat mnohem více zařízení/spotřebičů z jednoho místa. Projektování a instalaci těchto chytrých vypínačů v rámci inteligentní elektroinstalace zvládne každý dobrý elektrikář. V základním provedení i bez použití PC. Sami si můžete podle finančních možností a požadavků na rozsah funkcí zvolit rozsah realizace a funkce inteligentní elektroinstalace. Například ovládání osvětlení a zásuvek, rozšíření o ovládání žaluzií, vytápění nebo i propojení přes multimédia, TV apod. Možností kombinací je mnoho. Volba takové elektroinstalace Vám přinese vysoký komfort bydlení, vyšší bezpečnost a také úspory energií za osvětlení i vytápění.

Ego-n - dvojnásobný tlačítkový snímač jako odchodové tlačítko
Ego-n - programovatelný termostat a jednonásobný tlačítkový snímač - chytrý vypínač

Využití mobilních zařízení – chytrých telefonů a tabletů
Pokud je v rodinném domě použita inteligentní elektroinstalace Ego-n®, můžeme na bezdrátové ovládání nahlížet i z jiného pohledu. Jako ovladače lze, kromě již výše uvedených radiofrekvenčních ovladačů, použít i chytrý telefon nebo tablet, tedy prostředky moderní komunikace. Pak lze pomocí aplikací, které jsou zdarma ke stažení pro operační systémy iOS i Android, ovládat osvětlení, světelné scény, žaluzie, termostaty, spotřebiče, garážová nebo vjezdová vrata, zapnout zabezpečovací systém či zavlažování zahrady. Vše přehledně vidíte na displeji tabletu a telefonu. Zobrazíte si jednotlivé místnosti a v nich virtuální ovládače. Pohledem na mobil hned zjistíte aktuální stav domu, který můžete kdykoliv změnit. Doma, ale i odkudkoliv, kde se připojíte k internetu.
Více na www.ego-n.cz.
podle podkladů společnosti ABB

Ego-n - osvětlení, žaluzie, spotřebiče - ovládání tabletem a telefonem
Egon - rychlý přehled funkcí


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*