COCO – Art Villas Costa Rica

Coco vila je součástí resortu Art Villas v kostarické džungli, který tvoří soubor unikátních staveb: betonová Art vila, tropická minimalistická Atelier vila, soubor pěti obytných chýší Coco vila a tropický multifunkční pavilon Wing. Studio ARCHWERK.cz je autorem architektonického konceptu Coco vily a pavilonu Wing, studio Refuel works navrhlo architektonický koncept Art vily, studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou je autorem Atelier vily. Vedle návrhů interiérů všech budov vtisklo Formafatal finální podobu každé vile a celý resort Art Villas sjednotilo v jedinečný ucelený komplex.

Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu tropické džungle ukrývá resort Art Villas. COCO je jeho součástí a je příkladem hravé, glampingové a udržitelné tropické architektury.

Filip se na nás obrátil s úžasnou výzvou: postavit jednoduchými prostředky a z místních materiálů luxusní, ale při tom dobrodružné bydlení přinášející zážitek bezprostředního pobytu v Kostarické džungli. Měly to být podle jeho slov „tree houses“ ve svahu čerstvě založené zahrady resortu Art Villas, bohužel zatím bez vzrostlých stromů. A přál si design, jaký ještě nikdo nikde neviděl. Navrhli jsme hnízdo několika chýší rozmístěných ve svahu s výhledem do údolí a nazvali jsme je Coco.
 
V našem návrhu jsme využili všechny dosavadní zkušenosti z realizace experimentálních design and build projektů na pomezí architektury, landscape architektury a urban designu. Hlavním konstrukčním materiálem je tropické dřevo, doplněné stanovou plachtou a kovovými prvky. Racionální konstrukce je základem designu. Sama vytváří architektonickou formu a atmosféru, nepotřebuje žádnou přidanou dekoraci. Konstrukční princip umožňuje flexibilitu velikosti, tvaru i kompozice více navzájem podobných objektů, rozesetých v náročném terénu. „Stejný tvůrčí princip používá Příroda po miliony let. Příroda nás inspiruje k vytváření prostředí, které máme rádi a cítíme se v něm bezpečně. Hlásíme se k principům Přirozené architektury, jak je formuloval náš kamarád a učitel architekt Martin Rajniš“, říká Martin Kloda.

Studio Formafatal navázalo na práci architektů z ARCHWERK.cz a společně s klientem Filipem Žákem dokončilo rozmístění Coco staveb na pozemku. Soubor pěti drobných staveb levituje několik metrů nad terénem a nechává se pohlcovat bujnou tropickou vegetací. Stavby jsme propojili lávkami a schodišti ze dřeva a z tahokovu, které jsou vynesené na ocelových sloupech. Podesty slouží jako místa k zastavení pro výhledy do krajiny, na jedné z nich si můžete zaskákat na trampolíně. Lávky a podesty jsou tvarově minimalistické, záměrně navržené v čistých liniích, které jsou pro ostatní stavby resortu charakteristické. Pouze hlavní terasy ve dvou výškových úrovních vychází z tvarování samotných Coco domků, tvary jsou měkké a organické. Tyto terasy jsou posazené nejblíž k džungli a rovněž nabízejí výhled na Pacifický oceán.
 
Interiéry jsou minimalistické a hravé. Nenajdete zde nic zbytečného, ale zároveň nic nechybí. Ústředním bodem každého ložnicového Coco je postel na vyvýšené části podlahy. Dispoziční řešení bylo navržené tak, aby využilo ten nejúchvatnější výhled, kde lze přímo z postele pozorovat opice a tukany. Moskytiéra je jakýmsi objektem v objektu respektující tvar stavby a je dominantním prvkem každé ložnice. Záda postelí jsou z vyplétaných sítí. V každé ložnici je zvolena jiná barevnost. Výtvarný návrh pro vyplétaná čela postelí není náhodný: „Když jsem přemýšlela o motivu, který by se do Coco hodil, tak to ve mně evokovalo canopy tours, které jsou na Kostarice velmi oblíbené. Jedná se o stezky a zip lines vysoko nad zemí v korunách stromů. Coco jsou rozeseté rovněž několik metrů nad zemí. Proto jsem použila motiv horolezeckého lana v podobě popruhů a barevných šňůr,” říká Dagmar Štěpánová.

V největším pavilonu se nachází společná kuchyně s jídelnou. Červená skříňová stěna v barvě mamón chinos (tropické ovoce) v sobě ukrývá dvě lednice, dva mrazáky a potravinové skříně. Kuchyňský ostrůvek slouží pro přípravu jídel a nabízí dostatek úložného prostoru pro nádobí. Jídelní stůl je vizuálním pokračováním ostrůvku, jako by se pouze odtrhl. Tato podélná osa je záměrem, míří k výhledu na Pacifik. Zbytek interiéru kuchyňského Coco je vybavený proutěným nábytkem a svítidly lokální produkce.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

Klient: Filip Žák
Autoři: Studio ARCHWERK.cz – Martin Kloda, Hana Procházková – koncept a architektonický návrh; Formafatal – Dagmar Štěpánová – interiérový design, finální osazení jednotlivých Coco do terénu, terasy a lávky
Spolupráce: Flera – návrhy zahrady a výsadby

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*