comma design office: Dům v Nagahamě

Dům stojí v Nagahamě v prefektuře Šiga, starém japonském městě. Mezi obyvateli jsou tu lepší sousedské vztahy než v Tokiju. Nagahama je dnes už ale modernizovaná automobilovou dopravou a obchodními centry podél silnic. Tak je tomu v kterémkoliv malém městě v Japonsku.

Architekti: comma design office
Místo: Šiga, Japonsko
Autoři: Atshuhiro Koda, Momo Sano
Plocha: 132,58 m2
Realizace: 2012
Foto: Takumi Ota
Statika: Souta Matou
Dodavatel: Nove works (Zainobu Construction)


Pozemek je z jihozápadu obklopen rezidenční výstavbou, silnici na západní straně využívají zejména pěší. Na severovýchodě se rozkládá mírná krajina s rýžovými poli a volným otevřeným prostorem. Na severu je ale také velmi rušná ulice. Rychlost dopravy je tu zcela odlišná od pomalejších obytných zón. V měřítku a rychlosti prostředí jsou tu tedy mezery.


Navrhli jsme prostor, který uspořádává vztahy v rámci různých prostředí.

Prostor poskytuje nejprve "nárazníkovou zónu" místo toho, aby se přímo otevíral určitému subjektu. Pozemek je zaplněn dvoupodlažním objemem s dvorem, přízemí se otevírá do okolí, zatímco v patře se otevře výhled do dálky.
Centrální neuzavřený dvůr se současně otevírá všemu okolí. Pohled na vlastní dům přes dvůr budí dojem, že jde o další dům někoho jiného. Fasáda je obložena cementovláknitými deskami se zlatavým hliníkem, což často zprostředkovává anonymní, neutrální dojem. Působivé jsou však různé odstíny světla v závislosti na počasí.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*