Corian® a Lucis — světlem budoucnosti

Výstava
Superstudio Corso
Křížíkova 34, Praha 8-Karlín
7.10-12.10.2008
út-ned: 10-21 hod

Na video ze zahájení výstavy se můžete podívat zde.

Začátkem letošního roku vyhlásily firmy DuPont, vyrábějící materiál Corian®, a Lucis s. r. o., český výrobce osvětlení, soutěž pro studenty FA ČVUT Praha. Úkolem bylo navrhnout osvětlovací panel — lampu z materiálu Corian®. Světelný zdroj měl být navržený jako prostorový objekt, součást interiéru (podlaha, strop, stěny) nebo jako přenosný světelný zdroj.

Materiál DuPontâ?¢ Corian®, originální povrchový materiál, který se vyrábí již více než 40 let, se neustále vyvíjí. Oblíbeným tématem v designu i architektuře je fascinující hra s průhlednými a průsvitnými materiály. V roce 2008 firma DuPont představila novou sérii iluminačních odstínů materiálu Corian®, které jsou transparentní, a představují proto velmi vhodný materiál pro výrobu svítidel. Kromě barvy Ice White, která byla uvedena na trh už v roce 2006, je součástí iluminační řady barva Glacier Ice (světlejší varianta) a čtyři „ledové“ odstíny (Mint Ice, Lime Ice, Strawberry Ice, Blueberry Ice). Jsou to jemné pastelové barvy, které po prosvětlení přecházejí do hlubších tónů.


Cílem soutěže bylo dát šanci mladým talentovaným designérům a architektům, ale také hledat nové možnosti velmi všestranného materiálu DuPontâ?¢ Corian®. Kritéria pro hodnocení soutěžních prací byla jak praktická použitelnost, originalita, tak dostupná vyrobitelnost lamp.
Pětičlenná porota vybírala z 31 přihlášených studentských prací, z nichž se do prvního kola dostalo pouze 13. Do druhého kola bylo vybráno 7 soutěžních prací.
„Nebylo možné odměnit všechny, ale i tak jsem měl ze všech odevzdaných návrhů radost. Také porota konstatovala vysokou úroveň odevzdaných návrhů,“ řekl o soutěži ak. soch. Aleš Hnízdil.
Ve třetím kole bylo určeno konečné pořadí pro první tři honorovaná místa této studentské soutěže, a to takto:

1. cena v hodnotě 20 tis. Kč: Kateřina Páterová
2. cena v hodnotě 15 tis. Kč: Tomáš Stránský, Martin Rezek, Vojtěch Geryk
(ateliér Sféra)
3. cena v hodnotě 10 tis. Kč: Regina Šeflová

Zasedání poroty se konalo dne 9. dubna 2008 na Výtvarné katedře ČVUT — FA na Praze 6. Porota zasedala v tomto složení: Natali Huszárová, zástupce společnosti Dupontâ?¢ Corian®, Lubomír Čejka, majitel firmy Lucis s.r.o., doc. ak. soch. Alexius Appl, STUDIO DESIGN APPL, předseda zasedající komise, doc. ak. soch. Vladimír Soukenka, FA ČVUT, ak. soch. Aleš Hnízdil, FA ČVUT.
Porota dále doporučila 8 prací následujících autorů (pořadí je náhodné) k možné realizaci — výrobě prototypu. Některé návrhy byly natolik zajímavé, že prototypy svítidel budou vystaveny v rámci výstavy Designblok 2008 v říjnu v Praze:
1. Kateřina Blahutová
2. Tomáš Hrdina
3. Josef Křížek
4. Kateřina Páterová
5. Stránský, Geryk, Rezek
6. Regina Šteflová
7. Jan Tůma
8. Eva Závodná

Při výrobě prototypů se ukázalo, že je velký rozdíl mezi návrhem a jeho realizací. Studenti pochopili, že je nutné dokonale znát vlastnosti materiálu a respektovat jeho zpracovatelské možnosti. A to je také přínosem této soutěže.


OCENĚNÉ NÁVRHY

Kateřina Páterová — Objekt protknutý dráty

Porota vyhodnotila jako nejzajímavější návrh Kateřiny Páterové s pracovním názvem „objekt protknutý dráty“. Pro výrobu prototypu bylo nutné upravit sílu použitého Corianu — při výšce svítidla 460 mm byla použita silnější deska o tloušťce 6 mm. Bylo nutné také vyřešit vnitřní proporce svítidla, tedy vybrat vhodný zdroj světla a rozmístění jehlic kolem něj.Ateliér Sféra
Stránský, Geryk, Rezek — Špagety

Ateliér Sféra, založený studenty Tomášem Stránským, Martinem Rezkem a Vojtěchem Gerykem, odevzdal 8 různých zajímavých návrhů. Jednoduché, ale technologicky poměrně náročné závěsné svítidlo s pracovním názvem „Špagety“ se umístilo na druhém místě. Prototyp svítidla byl vyroben z pásků Corianu tloušťky 6 mm a šířky 70 mm, které byly náhodně smotány. Bylo však nutné technicky dořešit upevnění „špaget“ na lanka a najít vhodný světelný zdroj.


Regina Šteflová — Kompozice s kroužky

Podle původního návrhu měly být „plátky“ Corianu upevněny přímo na lineární trubici světelného zdroje, což není technicky řešitelné. Při výrobě prototypu byl tedy použit dutý hranol z Corianu, do kterého byl vložen světelný zdroj, a „plátky“ byly přilepeny na povrch hranolu. Přesné rozměry stojací lampy byly odvozeny od nejvhodnějšího světelného zdroje.

Zdroj: TZ DuPont, Happy Materials 18.8.2008, doplněno 26.9.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*