CPH Village Refshaleøen

Společnost Maersk se musí každý rok zbavit 60–80 tisíc přepravních kontejnerů, které již není možné z důvodu opotřebovanosti nadále pro přepravu používat. Vyhazovat takové množství přepravních kontejnerů, které jsou primárně vyrobeny z kortenové oceli, je obrovským plýtváním. Z hlediska ochrany životního prostředí je proto nejlepší jejich recyklace. Tím se zabývá firma CPH Containers, která vybírá vyřazené přepravní kontejnery a přeměňuje na příjemné a funkční ubytovací zařízení. S velmi „skandinávským“ vzhledem, čistým a jednoduchým.

Jako mnoho dalších měst, i Kodaň bojuje s problémem, jak ubytovat velké množství studentů. Ceny nájmů v dánské metropoli jsou velmi vysoké a recyklované přepravní kontejnery tak nabízí řešení – šetrné vůči životnímu prostředí, a za dostupné ceny. Studentská rezidence CPH Village Refshaleøen je velmi populární a čekací listiny na ni jsou dlouhé, protože se nachází v centru města, nedaleko Dánské královské akademie výtvarných umění a Dánské národní školy divadla a současného tance. 

Bývalé kontejnery jsou opatřeny okny a dveřmi a obloženy černými lakovanými dřevěnými lamelami. Přeměně kontejnerů na příjemné obytné prostory s přirozenou a světlou atmosférou pomáhá i prosvětlení pomocí světlíků VELUX s plochým zasklením.

Každá obytná jednotka s plochou 20–40 m2 obsahuje malou kuchyňku, obývací pokoj, ložnici a sprchu s WC. Malá terasa patřící ke každému kontejneru zvětšuje v pěkném počasí obyvatelný prostor. Střešní terasy lze využít pro „městské“ zahradničení.

Kontejnerové domy jsou značně variabilní, velikost jednotlivých bytových jednotek lze snadno změnit. Autoři projekt nazývají „hausbóty na souši“, protože je lze velmi snadno přesunout.
Cílem společnosti CPH Container je vyřešit nedostatek ubytovacích kapacit pro studenty nejen v Kodani; do roku 2021 by společnost chtěla vybudovat deset vesnic nebo 2500 studentských apartmánů nejen v Dánsku, ale po celém světě.

Architekt: CPH Containers
Místo: Kodaň
Dokončeno 2018

CPH Villagepodle podkladů společnosti VELUX


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*