Crestyl postaví v Jablonci obchodní centrum za miliardu korun

Fotogalerie ke článku (1)

Jablonec (Zdroj: Lázně relax Jablonec)

Jablonec (Zdroj: Lázně relax Jablonec)
Celá fotogalerie (1)

Architektonicko- urbanistický investorský záměr Crestylu zvítězil díky tomu, že řešil i dopravní obslužnost.

Obchodní a společenské centrum za jednu miliardu korun začne příští rok budovat v centru Jablonce nad Nisou společnost Crestyl Properties. Stavbu zaplatí z vlastních zdrojů a bankovních úvěrů. Město do projektu nebude investovat žádné prostředky. Veřejnosti začne nový komplex sloužit zhruba rok a půl po zahájení výstavby. ČTK to dnes po podpisu smlouvy s městem řekl generální ředitel Crestyl Group Omar Koleilat.

"V Česku pracujeme na 16 obdobných projektech, nějaké jsou bytové, ale sedm je komerčních, stejně jako v Jablonci," dodal. Firma má spočítanou návratnost investice na více než deset let. Jablonecký obchodní komplex se bude podobat centrům v Mostě, Chomutově nebo Opavě.

V budově s pasážemi a vnitřní galerií budou obchody a butiky. Stavba bude využívat efekty přírodního světla. Vyroste na ploše 1,65 hektaru kolem bývalé velkoprodejny Delvita, přilehlých parkovišť a tržnice, budou v ní obchody místních podnikatelů i nadnárodních značek, restaurace a služby. Z původně nabízené lokality vyjmulo město budovu základní speciální školy, pro kterou nenašlo jiné prostory a kterou chrání památkáři. Náhradou nabídlo Crestylu park před Delvitou, pod nímž bude možné postavit podzemního parkoviště. "Parková plocha na povrchu však musí zůstat," podotkla Fričová.

Crestyl dostane pozemky pro stavbu nejprve do nájmu, po dokončení výstavby mu je město prodá. Starosta Petr Tulpa ČTK řekl, že město dostalo na dostavbu centra dva projekty a oba byly velmi dobré. Architektonicko- urbanistický investorský záměr Crestylu zvítězil díky tomu, že řešil i dopravní obslužnost. "Nedržel se také tolik architektonických linií, které ve městě jsou," podotkl starosta.

Velké obchody v Jablonci zatím chybí, lidé jezdí kvůli značkovému zboží nejčastěji do sousedního Liberce. Brzy se ale situace zlepší, velké obchodní centrum Intersparu se staví v Želivského ulici a další obchodní centrum se chystá v bývalých jatek v Turnovské ulici.

Crestyl Properties, s.r.o., je projektová společnost spadající pod správu akciové společnosti Crestyl Management. Společnost s 50 zaměstnanci má desetileté zkušeností s výstavbou podobných center. Hodnota 16 rozpracovaných projektů je 1,2 miliardy eur. Před dvěma týdny otevřela firma moderní obchodní centrum v Mostě a nyní soutěží se svým projektem na výstavbu sportovní arény v Hradci Králové. Komerční centrum s obchody, službami a byty vybuduje v lokalitě chomutovského Žižkova náměstí.

Crestyl patří po fúzi pod investiční skupinu GEM s portfoliem za 1,8 miliardy dolarů (přes 29 miliard korun). GEM se zaměřuje na kontrolu, monitorování a investice veřejného trhu.

Zdroj: Zpráva ČTK 6.6.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*