CUBOID Architekti: Kancelář jako obytný interiér

V kancelářích nové administrativní budovy City Green Court najdete suché pisoáry, zelenou stěnu i “sauny“. V budově navržené newyorským studiem Richard Meier & Partners sídlí společnosti Skanska Property Czech Republic, Skanska Reality či PricewaterhouseCoopers. CUBOID ARCHITEKTI jsou autory interiérů kanceláří těchto společností a jako generální projektant budovy spolupracovali s Richardem Meierem od koncepce po detailní návrh.

halová kancelář pro všechny zaměstnance včetně vedení City Green Court - kanceláře Skanska Property Czech Republic od CUBOID ARCHITEKTI kuchyně s jídelnou, místo společných snídaní - City Green Court kanceláře - Skanska Property Czech Republic od CUBOID ARCHITEKTI
living room se zelenou stěnou - City Green Court kancelář Skanska Property Czech Republic od CUBOID ARCHITEKTI
Nové kanceláře společnosti Skanska Property Czech Republic v administrativní budově City Green Court svým uživatelům nabízí obytné pracovní prostředí téměř domácího charakteru. Maximem denního světla, zelenou stěnou, velkou kuchyní i názvy místností jako je living room, relax zone či „sauna“ odpověděli jejich tvůrci z architektonického studia CUBOID na přísné ekologické principy, které budova v souladu s certifikací LEED Platinum dodržuje, i na hodnoty společnosti Skanska, která klade velký důraz na motivační prostředí a pohodu zaměstnance.

Sídlo společnosti Skanska Property Czech Republic je spíš obytným interiérem, než typickou kanceláří, jehož koncepce a realizace vznikly díky intenzivnímu vzájemnému dialogu investor – architektonická kancelář. Interiéry navržené architekty Alešem Pappem, Milanem Vítem a Magdou Pappovou z CUBOID studia nabízejí příjemný prostor jak pro soustředěnou, tak pro týmovou práci, a také klid a do detailu respektují firemní kulturu uživatelů. „Oceňujeme dispozici kanceláře, ve které může zaměstnanec pracovat u svého stolu v hale, nebo v relax zóně, potřebuje-li větší klid. Oblíbeným místem většiny zaměstnanců jsou pak praktické telefonní boxy s dřevěnými lavicemi a dřevěným obkladem, které díky použitému materiálu demonstrují náš švédský původ. Spontánně se pro ně vžilo označení sauny,“ vysvětluje Communication&Marketing Specialist Petra Semerádová ze společnosti Skanska Property Czech Republic.
Prostor kombinuje místnosti různých charakterů, které odpovídají střídavému tempu práce i potřebě kvalitního odpočinku a soukromí v rámci pracovní doby. Na vstupní halu navazují dvě zasedací místnosti a otevřená společenská zóna s velkorysou kuchyní a jídelnou, místem neformálního setkávání a společných snídaní. Vlastní kancelářská pracoviště jsou umístěna podél jižní fasády v hale. Své pracovní místo zde mají všichni zaměstnanci včetně vedení společnosti. Tato myšlenka sdíleného pracovního prostoru bez separování vedení se architektům z CUBOID studia osvědčuje již několik let i ve vlastním atelieru. „Práce všech v jedné místnosti bez ohledu na pozici odráží firemní kulturu, ve které hrají důležité role sdílení informací a důvěra,“ dodává Aleš Papp, jeden ze zakladatelů architektonického studia CUBOID.

Do atria budovy je orientován „living room“, místo pro individuální práci, kterou zpříjemňuje živá zelená stěna o ploše cca 20m2 viditelná i z atria budovy. V interiéru dominují dvě barvy – bílá a zelená. Použité odstíny odpovídají korporátní identitě Skansky a podtrhují přátelskou atmosféru.

O 40 % nižší spotřeba energie na vytápění
Interiéry musely být navrženy v souladu s certifikací LEED (Leadership in Energy & Environmental Design), která se zaměřuje na vliv budovy na životní prostředí. Tomu odpovídá vizuální styl, architektonická koncepce a zejména použité technologie. „Použité technologie snižují roční náklady na celkovou spotřebu energií o 33 % v porovnání s obdobnou kancelářskou budovou. Přísná kritéria certifikace LEED jsme respektovali od výběru materiálu s ohledem na jeho vliv na lidské zdraví a původ, přes použití technologií rapidně snižující spotřebu vody a energií, po zpřístupnění výhledů zaměstnanců do exteriéru,“ vysvětluje Papp.
Spotřebu elektrické energie pro svícení v kancelářích snížili architekti o 62 % díky systému, který je řízen centrálně pomocí čidla denního osvětlení. Svítidla v místnostech reagují na měnící se vnější světelné podmínky a plynule snižují nebo zvyšují intenzitu svícení dle potřeby. Další zajímavostí je, že v kancelářích Skanska Property Czech Republic najdete výhradně svítidla s úspornými LED diodami.
Díky lepšímu než normovému  zateplení objektu a využití rekuperace tepla z veškerého odváděného vzduchu z budovy se podařilo snížit spotřebu energie na vytápění o 40 %. Zařizovací předměty s úspornými bateriemi, pisoáry, které nevyžadují splachování a toalety se splachováním s nízkým objemem vody zase snižují spotřebu vody a produkci splašků o 48 %. Budova se pyšní i nulovou spotřebou pitné vody pro chlazení a závlahu, na které se využívá ca 150 000l vody dešťové, jímané do podzemní nádrže.

pohled z atria, City Green Court - kanceláře Skanska Property Czech Republic od CUBOID ARCHITEKTI tzv. sauna určená soukromým hovorům, City Green Court - kancelář Skanska Property Czech Republic od CUBOID ARCHITEKTI

CUBOID ARCHITEKTI s. r. o.
Architektonickou kancelář CUBOID ARCHITEKTI s. r. o. založili Aleš Papp, Milan Vít a Magdalena Pappová v roce 2006 v Praze. Od počátku nabízejí komplexní služby v oblasti navrhování všech typů staveb a interiérů, od administrativních a veřejných budov, hotelů, bytových a rodinných domů až po městské prostory a urbanistické studie. Kromě vlastního architektonického návrhu zajišťuje CUBOID studio všechny stupně projektových prací jak pro legislativní projednání (územní rozhodnutí, stavební povolení atd.), tak pro vlastní realizaci stavby, včetně dohledu při jejím provádění.
Mezi významné projekty CUBOID studia patří návrh interiérů kanceláří společností Skanska Property Czech Republic, Skanska Reality a PricewaterhouseCoopers v budově City Green Court, která vlastní certifikaci LEED Platinum, 1. místo v soutěži návrhu městské sportovní haly v Kuřimi, společenská hala ČVUT v Praze, sídlo časopisu Metro pro mediální skupinu MAFRA, M5 Shopping Mall v Ryazani v Rusku či East Point Office Park v Moskvě pro společnost PPF Real Estate Russia.
Pro soukromé klienty vytvořili řadu rezidenčních projektů, většinu z nich v nízkoenergetickém standardu.


Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*