Cyklus Belgická inspirace pokračuje

Spolek KRUH i na podzim pokračuje v cyklu přednášek Belgická inspirace, během třech večerů představí tři mezinárodně uznávaná vlámská studia. V říjnu v rámci festivalu Den architektury přijede ateliér ROTOR, který se věnuje recyklaci materiálů. Další dvě pozvaná studia 51n4e a architecten jan de vylder inge vinck se v letošním roce dostala mezi 5 finalistů Ceny Mies Van der Rohe.

Cyklus přednášek Belgická inspirace se na podzim zaměří na vlámská studia a představí odlišné přístupy k architektuře. „Vlámská architektura v současné době patří mezi nejprogresivnější nejen v Evropě. Dokladem toho jsou mezinárodní ocenění, která ateliéry z vlámského regionu dostávají. Na podzim přivezeme tři inspirativní příklady,“ říká k pokračování cyklu přednášek Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku KRUH.  

Netradičním přístupem k práci s kontextem, materiály, ale i k recyklací se vyznačuje vlámské studio ROTOR, které přijede do Prahy ve čtvrtek 3. října v době konání festivalu Den architektury. „Kancelář se zabývá výzkumem využívání odpadu či elementů ze staveb či demolic, ze kterých vyvíjejí nové materiály a prvky. V Bruselu také provozují obchod, kde prodávají artefakty ze staveb různého stáří, které se jim podaří získat a které by jinak skončily na skládce. Můžete si zde koupit vše od dobových umyvadel až po skříně a stoly, obchod je doplněn o vzorkovnu nových materiálů, jejichž vývoji se ROTOR věnuje,“ představuje kancelář Marcela Steinbachová. Kromě toho se zajímají i o oživení poválečné architektury, a to nejen staveb jako celku, ale i jednotlivých elementů. Za svoje netradiční působení v architektuře získali mnoho mezinárodních cen.

První listopadový čtvrtek pozval KRUH do Prahy ateliér 51N4E, který se letos dostal mezi pět finalistů Cen Mies van der Rohe, a to za revitalizaci Skanderbegova náměstí v albánské Tiraně. Porota ocenila především práci s velkým nevlídným prostorem, ve kterém revitalizace vyvolala pocit otevřenosti a otevřela nové možnosti využití prostoru. Na listopadové přednášce nazvané Politika přítomnosti ateliér představí proces proměny brutalistních věžáků ze 70. a 80. let v centru Bruselu, na kterém nyní pracují. Projekt může sloužit jako inspirace a přispět k nasměrování, jak přistupovat k těmto stavbám i v České republice. Studio, které bylo založeno Johanem Anrysem and Freekem Persynem v roce 1998, se věnuje urbanistickým projektům (například v Bordeaux, Bruselu, Istanbulu), přestavbám starých továrních hal v kulturní prostory i menším projektům včetně soukromého bydlení.

Cyklus belgické architektury zakončí v prosinci Jan Vylder., architekt a profesor na ETH v Curychu, který kloubí obě své profese v jednu. Na Bienále architektury byl oceněn Stříbrným lvem za projekt pavilonu Psychiatrické kliniky Caritas v Melle (2017), za stejný projekt se letos dostal mezi finalisty Ceny Mies van der Rohe. Mezi výjimečné realizace ateliéru sídlícího v belgickém Gentu patří např. produkční studio pro gentskou divadelní a taneční společnost Les Ballets C de la B & Lod. Budova vyniká především přiznanými materiály a odhalenou elementární strukturou, díky čemuž celek působí čistě technicky a účelově, realizace byla nominována na Cenu Mies van der Rohe 2010. Práce ateliéru jsou vystavovány po celém světě (Milán, Istanbul, Brusel, New York, Londýn apod.).

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknout v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad.

Přednášky se uskuteční od října do prosince v Centru architektury a městského plánování (CAMP) či kině Světozor v Praze.
Přednášky budou v angličtině, vybrané pak tlumočeny do češtiny.
Vstupné činí 100 Kč pro studenty a 120 Kč pro dospělé.


tisková zpráva


 

Předpokládání pozvaní architekti na podzim 2019:

Čt 3. 10. 2019, 19h30 kino Světozor Rotor

Čt 7. 11. 2019, 19h30 CAMP – IPR Praha 51n4e

Čt 5. 12. 2019, 19h30 kino Světozor architecten jan de vylder inge vinck

 

Změna programu vyhrazena.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*