ČD prodají v elektronické aukci barokní palác v Hybernské

Sweerts-Šporkovský palác

České dráhy (ČD) prodají v elektronické aukci pozdně barokní Sweerts-Šporkovský palác v Hybernské ulici v centru Prahy. Zájemcům ho nabídnou 15. července s vyvolávací cenou půl miliardy korun, píše dnešní Právo.

„Dražbu jsme zvolili s cílem dosáhnout maximálního zisku a zajistit transparentnost prodeje,“ řekl deníku Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD s tím, že jde o samostatný obchodní případ, který nemá žádnou souvislost s jinými, už dříve schválenými prodeji akciové společnosti. České dráhy se státem stoprocentně vlastněnou akciovou společností staly v roce 2003.

Už předtím vláda a parlament schválily rozprodej řady objektů, které dráhy nepotřebovaly pro svou hlavní činnost, počínaje lukrativními budovami a pozemky v Praze a konče zdravotnickými a rekreačními zařízeními, píše list.

Na dotaz, zda má prodej paláce podporu ministerstva dopravy, odpověděl v pátek Právu jeho mluvčí Karel Hanzelka: „Je to vyloženě záležitost Českých drah, jejich vlastní rozhodnutí, které šlo mimo naše ministerstvo.“

Sweerts-Šporkovský palác byl postaven v letech 1725 až 1789. Moderní nástavbou ho ve 20. letech doplnil architekt Josef Gočár. Poté palác sloužil jako sídlo Anglo-československé banky.

Palác je v seznamu nemovitých kulturních památek a a nachází se v památkově chráněném území. Nyní je celý využíván jako kancelářská budova, ve které sídlí některé součásti Českých drah a také jejich dceřiná společnost ČD Reality. Jde o šestipatrovou budovu s celkovou plochou více než 9000 metrů čtverečních.

Zdroj: Zpráva ČTK 7.6.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*