Další přednáškový večer z cyklu „Švýcarsko- české inspirace”

Na druhé dvoupřednášce podzimního cyklu se představí oceňovaný švýcarský architekt ANDREA DEPLAZES a uznávaný statik JOSEPH SCHWARTZ.
6/11/2014 (19:30, Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1)
ANDREA DEPLAZES / Nové práce studia Bearth & Deplazes Architects 
JOSEPH SCHWARTZ / Vizualizace vnitřních sil při navrhování konstrukcí


Po úspěšném jarním cyklu přednášek pokračuje o.s. KRUH v reflexi aktuálních tendencí ve švýcarské architektuře – dlouhodobě jedné z nejinspirativnějších architektur v Evropě – a spolu s prestižní Fakultou architektury na ETH v Curychu uvádí další přednáškový večer z cyklu „Švýcarsko-české inspirace“, podpořený z Programu švýcarsko-české spolupráce v rámci Fondu partnerství.

Oceňovaný architekt ANDREA DEPLAZES, profesor architektury a konstrukce na ETH Curych, je mj. autorem uznávané „bible“ architektů o konstruování staveb (Architektur konstruieren. Vom Rohmaterial zum Bauwerk. Ein Handbuch). Andrea Deplazes získal titul v roce 1988 na ETH v Curychu a v témže roce založil společně s Valentinem Bearthem vlastní architektonický ateliér Bearth & Deplazes. Architektura je pro Deplazese prolínáním plánu a praxe. Má být podle něj oproštěná od dogmat a individuálního rukopisu, chápe ji jako sled možností a výzev. Se svými studenty navrhl ve švýcarských Alpách chatu Monte Rosaunikátní centrum technologických inovací i úkryt pro horolezce v jednom. Stavba přezdívaná „horský křišťál“ se nachází ve výšce 2883 metrů. Není přístupná autem ani lanovkou, spatří ji tedy jen ti nejoddanější fanoušci současné architektury. Deplazes je znám i svými netradičními návrhy domů z různých materiálů, od dřevěných konstrukcí po betonové novostavby.
http://bearth-deplazes.ch/
www.deplazes.arch.ethz.ch/

JOSEPH SCHWARTZ je statik a profesor strukturálního navrhování na ETH Curych. Významným architektům pomáhá s realizací jejich vizí. Pracuje například s Christianem Kerezem, který vystoupil na březnové přednášce Kruhu v zaplněném sále pro 700 lidí. Podílel se na mnoha jeho realizacích, například na Kerezově „Domu o jedné stěně“ v Curychu (2007). V autorově přednášce Vizualizace vnitřních sil při navrhování konstrukcí se mimo jiné na konkrétních příkladech podíváme, jak vznikají stavby, u nichž nerozeznáme, zda byla první architektova myšlenka nebo konstrukční návrh. Joseph Schwartz publikum zasvěceně provede vývojem vědy o stavebním inženýrství v posledních dvou stoletích i s jejími důsledky pro vzdělávání a praxi.
www.schwartz.arch.ethz.ch/Team/josephschwartz.php?lan=en
Přednáška je v němčině, tlumočena do češtiny, pro všechny zdarma.

V pátek 7. 11. se oba účinkující zúčastní pracovní skupiny s českými odborníky (architekty, teoretiky, zástupci neziskovek) na půdě ČKA (Josefská 34/6, 118 00, Praha 1).


Další akce KRUHU:
Podzim 2014:
Významní čeští architekti budou přednášet na prestižní ETH v Curychu. Vystoupí například Josef Pleskot, Jan Šépka, David Kraus, Petr Hájek nebo Martin Rajniš.
Více na: http://kruh.info/program.html

Jaro 2015:
Na jaře 2015 se uskuteční architektonický poznávací zájezd do Švýcarska, kterého se zúčastní čeští studenti a pedagogové architektury.
Ve dnech 20.- 26. 4. proběhne intenzivní workshop pro studenty s profesorem krajinné architektury na ETH Curychu Güntherem Vogtem, který v Praze 5. 6. 2014 vystoupil s přednáškou Krajina měst.

VÍCE NA WWW.KRUH.INFO


——————————————————————–

Ve čtvrtek 2. října vystoupili v rámci přednáškového cyklu ŠVÝCARSKO-ČESKÉ INSPIRACE za velkého zájmu veřejnosti (kino Světozor bylo do posledního místa obsazené) ADAM CARUSO, oceňovaný londýnský architekt, autor nové podoby Tate Britain, a teoretik architektury LAURENT STALDER. Oba spojuje zájem o propojování starého s novým a zájem o kontext.

ADAM CARUSO ve své přednášce Klam modernismu, ukázal publiku všechny "vrstvy" své práce.
Představil se v roli profesora architektury na prestižní ETH v Curychu. Ukázal práce studentů, kteří vypracovávali modely různých měřítek a fotografovali je tak, že není zřejmé, zda jde o realitu či model. Dále představil svou publikační činnost, jeho cílem je znovu oživit díla zapomenutých architektů – např. Fernanda Poillona a dalších, jejichž stavby jsou podle něj nadčasové a mohly by být postaveny i dnes.
Stěžejním je pro Carusa jeho vlastní projekční činnost, tentokrát se zaměřil na dva projekty:  Europaalle v Curychu: studio Caruso St John Architects vyhrálo v soutěži na revitalizaci pozemků kolem curyšského centrálního vlakového nádraží. Na 30 tisících metrech čtverečních vyrostla nová komerční i obytná zóna. Caruso se  tu inspiroval v prvních kancelářských budovách, což byly vlastně paláce, i v prvních newyorských mrakodrapech.
Dalším významným projektem je oceňovaná rekonstrukce Tate Britain, která pracuje s novým propojením a uvolněním historické budovy. Typický je pro Carusa velký důraz na detail.  Architekt navrhoval také nábytek, inspiroval se tím dobovým.

LAURENT STALDER, profesor historie a teorie architektury na ETH Curych, ve své přednášce Ani stará ani nová. Hledání autonomní architektury promluvil na aktuální téma současné architektonické teorie i praxe: spojování starého s novým. Stalder podal obsáhlý přehled  švýcarské architektury. Představil ji jako architekturu vyzvihující lokální kontext, jednoduchost, přírodní materiály a spojování nových a starých forem bez vnějších efektů dle učení analogické školy. Jako architekturu navazující na "atmosféry" a na okolní přírodu.

Účast na přednášce: cca 450 (architekti, studenti architektury, veřejnost, zástupci IPR, ad.).
V pátek 3.10. se s oběma přednášejícími v rámci pracovní skupiny setkali čeští odborníci na půdě České komory architektů. Helena Doudová, Ondřej Císler, Regina Loukotová, Ondřej Synek a Mária Topolčanská.
Mluvilo se o fungování školy architektury na ETH v Curychu, kdo a jak určuje tvář školy? Jak má probíhat doktorské studium ? (Na ETH zadávají týmové práce a pomáhají vytvářet doktorandům společné prostředí). Jak motivovat studenty? Jednou z otázek bylo také, zda se mají studenti architektury učit psát texty? Laurent Stalder by raději viděl "čtení" z plánů, z kterých je vše vidět a není potřeba je opisovat textem.
tisková zpráva
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*