Projekt rekonstrukce podkrovního bytu je střízlivým sňatkem krásy a drsné funkčnosti a je výsledekm vztahu klienta a architekta Daniela Fügenschuha, obou z téhož města.
místo: Innsbruck, Rakousko
architekt: Daniel Fügenschuh
statika: Alfred Brunnsteiner, Natters
dřevo: lepené BBS
čistá plocha: 269 m2
obestavěný prostor: 1,291 m3
svislé konstrukce: stávající obvodové zdivo, omítnuté
střešní systém: příčně lepené dřevo, dřevovláknitá izolace, zelená střecha a měď, provětrávaná
zdroj energie: vytápění plynem, vnitřní rozvody v podlaze a stěnách
čisté stavební náklady: 400 000 €
foto: Lukas Schaller
Zadání požadovalo renovaci třípatrového podkroví na půdorysu 15×10 m v domě v centru Innsbrucku. Klient nebyl spokojený s dispozicemi bytu a přišel za architektem s řadou svých nápadů; většina z nich navrhovala přístavbu a klient požadoval velkorysejší prostory.
Stávající konstrukční komponenty byly ponechány nezměněné nebo byly restaurované. Bílé obvodové zdi byly nově omítnuty s cílem zvětšit jejich tepelné vlastnosti. Odrážejí se v kontrastních černých podlahách. Významnou změnu přineslo vložení cizích objemů z přírodního dřeva, které jako by pluly v nově otevřeném prostoru. Hlavní obytný prostor s dvojnásobnou výškou je působivý. Řada dřevěných objektů zasahuje do prostoru, ale nikdy se zcela nedotýká původních konstrukcí. Zůstává zachován pocit lehkosti a pokračování prostoru i za viditelný rozsah. Minimalistické schodiště, které nezatěžuje svou materialitou obytný prostor, spojuje přízemí bytu s nově přidaným mezaninem a vede dál do podkroví nově uzpůsobeného pro bydlení jako jeho uzavřené, oddělené části. Schodiště pak pokračuje až na velkou střešní terasu. Z vnějšku jsou přístavby viditelné, moderní dřevěné boxy vystupují z fasády s vkusem a elegancí. Doplňuje je šikmá střešní zahrada.
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.