Demoliční firma vyklidila Hotel Praha a začala s bouráním budovy

(ČTK) – Zaměstnanci demoliční firmy v uplynulých dnech vyklidili dejvický Hotel Praha a začali s jeho demolicí. Speciální technikou stříhají konstrukci hotelu a kusy stavby snášejí na zem, kde suť třídí. ČTK to sdělili zástupci společnosti PPF, která je majitelem hotelu i přilehlých pozemků. Časový harmonogram prací zveřejnit odmítli. V areálu má vzniknout škola a park. Všechny práce investor dokončí do jednoho roku.

Hotel Praha - bourací práce začaly... (zdroj foto: Wikipedia commons / autor: Jirka Dl)
Bourání hotelu umožnil stavební úřad Prahy 6. Proti jeho rozhodnutí se nikdo v zákonné lhůtě neodvolal. Ihned po uplynutí lhůty pro odvolání začaly v lednu práce v areálu. "V první fázi bylo v budově potřeba vyklidit vnitřní prostory, například demontovat rozvody nebo rozebrat a odstranit azbestové konstrukce," uvedla PPF na e-mailový dotaz ČTK. Demoliční firma postavila provizorní cestu pro vjezd do areálu a nainstalovala protihlukové bariéry.

"Dále pokračují práce za pomocí speciální techniky, která stříháním postupně odděluje materiál z konstrukce budovy," sdělila PPF. Už dřív demoliční firma uvedla, že místo běžných odstřelů použije speciální technologii, která omezí hlučnost a prašnost prací. Dělníci suť třídí a na místě demolice ji recyklují. Část materiálu použijí do zpětných zásypů podzemních prostor. "Detailní harmonogram není určen ke zveřejnění," uvedl investor.

Z údajů na zveřejněných na webu vyplývá, že demoliční práce včetně odklízení materiálu a terénních úprav podle předběžných odhadů potrvají pět měsíců. Demolice samotného hotelu by měla trvat asi tři a půl měsíce.

Na místě hotelu chce majitel obnovit park, který byl v místech do sedmdesátých let minulého století. Zeleň už ale nebude přístupná veřejnosti, jak tomu bylo v minulosti. Místo garáží pak vznikne propojení se sousední nemovitostí a pozemkem areálu Hadovka. Investor tu plánuje vystavět základní školu a gymnázium Open Gate po vzoru stejného areálu v Babicích u Prahy. Pro obyvatele Hanspaulky jsou k dispozici e-mailové adresy a bezplatná telefonní linka. Více informací se dozví na webových stránkách projektu.

Hotel Praha byl postaven na konci 70. let minulého století. Až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Mnozí ho proto vnímají jako symbol předlistopadové éry. Názory laické i odborné veřejnosti na bourání hotelu se liší. Někteří s demolicí nesouhlasí, považují hotel za unikátní stavbu. Jiní tvrdí, že jde o průměrnou architekturu. PPF poukazuje na to, že stavba je předimenzovaná a neekonomická.

Doplněno Stavbaweb:

Nová zeleň a parková úprava. Navrhovaná budova Open Gate nahradí stávající stavbu garáží. Zdroj obr.: parkmistohotelu.cz

Po odstranění budovy hotelu budou jámy po objektech zavezeny vhodným materiálem a jako vrchní vrstva bude použita kvalitní zemina a dokončeny terénní parkové úpravy. Na místě po budově hotelu budou vysázeny nové dřeviny a původní zeleň zůstane zachována. Na pozemku dotčeném demolicí je dnes celkem 329 vzrostlých stromů, které zůstanou zachovány s výjimkou tří, jež nelze z technických důvodů zachránit.

Budova základní školy a gymnázia Open Gate bude umístěna v jižní (dolní) části pozemku, kde jsou dnes zchátralé garáže, u ulice Evropská, a na sousedním pozemku známém jako Hadovka (někdejší rezidence kanadské ambasády). S projektem budovy školy plánujeme oslovit renomované české architekty. Součástí architektonického zadání bude povinnost respektovat stávající zástavbu, zejména zvolit odpovídající výšku nové stavby s ohledem na okolní zástavbu.
Zdroj: parkmistohotelu.cz

Další informace o hotelu i o plánu jeho zbourání naleznete ZDE.

Souvisejíc články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*