(ČTK) – Liberecký kraj chce letos veřejnosti otevřít co nejvíce podstávkových domů, které jsou typickou ukázkou tradiční lidové architektury na severu Čech, ale i v sousední německé Horní Lužici a polském Dolním Slezsku. Kraj proto vyzval majitele domů, aby se 26. května připojili ke Dni otevřených podstávkových domů a umožnili veřejnosti do nich nahlédnout, seznámit se s jejich historií i s tím, jak se v nich dnes žije."Ideální je spojit prohlídku s doprovodným programem, ukázkami tradičních řemesel, prohlídkou okolí nebo ochutnávkou místních specialit," řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Den otevřených podstávkových domů se poprvé uskutečnil v roce 2005 a od té doby zájem o akci roste nejen mezi návštěvníky, ale i mezi vlastníky domů. "Zájemci se mohou na krajském úřadě přihlásit do konce března," řekl Langer.
Podstávkové domy vznikly pravděpodobně v 15. a 16. století. Prostí venkovští řemeslníci zkombinovali hrázděnou a blokovou stavbu a tím vyzdvihli výhody každé z nich. Bloková světnice – podobná dřevěné truhle – je obklopena nosnou konstrukcí, která nese střechu nebo poschodí hrázděné či roubené stavby. Právě tato nosná konstrukce – podstávka, dala domům jméno. Po staletí byla tato originální konstrukce dále rozvíjena a přizpůsobována novým požadavkům. Domy se tímto způsobem stavěly ještě v 19. století.
Svůj podstávkový dům otevírají pravidelně veřejnosti třeba manželé Vlkovi z Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku. "Postavili jsme nový podstávkový dům a ten původní teď opravujeme. Protože mnozí jiní majitelé starých domů také řeší otázky kolem nutných oprav, často si při tom dni povídáme nejen o tom, jaké je žít v takovém domě, ale i o tom, jak ho lze šetrně opravovat. Hliněné omítky, kachlová pec nebo tesařské opravy budí vždy velký zájem," řekl majitel domu Zbyněk Vlk.
Liberecký kraj má na svém území i další cenné ukázky této architektury. Mezi nejznámější patří Dlaskův statek u Turnova na Semilsku, Vísecká rychta v Kravařích na Českolipsku nebo rodný dům malíře Josepha Führicha v Chrastavě. Podobných cenných objektů jsou ale v kraji desítky a odborníci odhadují, že se jich na severu Čech, v Horní Lužici a Dolním Slezsku zachovalo na 19.000. Nyní se mapují.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,