(ČTK) – Liberecký kraj chce letos veřejnosti otevřít co nejvíce podstávkových domů, které jsou typickou ukázkou tradiční lidové architektury na severu Čech, ale i v sousední německé Horní Lužici a polském Dolním Slezsku. Kraj proto vyzval majitele domů, aby se 26. května připojili ke Dni otevřených podstávkových domů a umožnili veřejnosti do nich nahlédnout, seznámit se s jejich historií i s tím, jak se v nich dnes žije."Ideální je spojit prohlídku s doprovodným programem, ukázkami tradičních řemesel, prohlídkou okolí nebo ochutnávkou místních specialit," řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Den otevřených podstávkových domů se poprvé uskutečnil v roce 2005 a od té doby zájem o akci roste nejen mezi návštěvníky, ale i mezi vlastníky domů. "Zájemci se mohou na krajském úřadě přihlásit do konce března," řekl Langer.
Podstávkové domy vznikly pravděpodobně v 15. a 16. století. Prostí venkovští řemeslníci zkombinovali hrázděnou a blokovou stavbu a tím vyzdvihli výhody každé z nich. Bloková světnice – podobná dřevěné truhle – je obklopena nosnou konstrukcí, která nese střechu nebo poschodí hrázděné či roubené stavby. Právě tato nosná konstrukce – podstávka, dala domům jméno. Po staletí byla tato originální konstrukce dále rozvíjena a přizpůsobována novým požadavkům. Domy se tímto způsobem stavěly ještě v 19. století.
Svůj podstávkový dům otevírají pravidelně veřejnosti třeba manželé Vlkovi z Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku. "Postavili jsme nový podstávkový dům a ten původní teď opravujeme. Protože mnozí jiní majitelé starých domů také řeší otázky kolem nutných oprav, často si při tom dni povídáme nejen o tom, jaké je žít v takovém domě, ale i o tom, jak ho lze šetrně opravovat. Hliněné omítky, kachlová pec nebo tesařské opravy budí vždy velký zájem," řekl majitel domu Zbyněk Vlk.
Liberecký kraj má na svém území i další cenné ukázky této architektury. Mezi nejznámější patří Dlaskův statek u Turnova na Semilsku, Vísecká rychta v Kravařích na Českolipsku nebo rodný dům malíře Josepha Führicha v Chrastavě. Podobných cenných objektů jsou ale v kraji desítky a odborníci odhadují, že se jich na severu Čech, v Horní Lužici a Dolním Slezsku zachovalo na 19.000. Nyní se mapují.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…
Nechci posuzovat tuto stavbu funkčně, je tam o tom napsáno mnoho vzletných slov, i některé nesmysly, např " Aby byl…
Budova působí čistě a elegantně. Jen mi není úplně jasné jak dostala kladné energetické posouzení / jak splnila relativně přísné…
Pokud ješte brácha stihl i ty akce předtím tak si myslím že tohle je už jen takový bonus a doťuk…